Az új, uniós szabályokhoz igazodva hamarosan lehetővé teszi a Microsoft, hogy olyan programokat is törölhessenek a Windows-ból a felhasználók (és mással helyettesíthessék azokat), amelyeket eddig nem távolíthattak el. Ez a sors várhat például az Edge-re is.
Törölhetők lesznek eddig gyakorlatilag eltávolíthatatlan programok a Windows-ból
Alkalmazkodni fog a Microsoft a hamarosan életbe lépő, a digitális piacokról szóló új szabályozáshoz az Európia Unióban – közölte posztjában a techóriás. Eszerint március 6-tól eltávolíthatóak lesznek a Windows-ból a korábban fixen beépített alkalmazások, valamint a felhasználók alternatív megoldásokkal helyettesíthetik azokat.
Például uninstallálni lehet az Edge böngészőt, illetve a Fotók, a Kamera és a Cortana alkalmazásokat is. Sőt, - teszi hozzá a PCFórum - a felhasználók deaktiválhatják azt a funkciót, mely a startmenüs keresgélés közben webes találatokat is keres a Microsoft Bing segítségével.
Aki a törlések után mégis visszaállítaná az eredeti programokat, az a Microsoft alkalmazásboltjából telepítheti azokat.
A felhős szolgáltatások adják a Microsoft bevételeinek a javát
Egyébként a Microsoft friss üzleti beszámolójából kiderül, a vállalat bevételeinek nem a Windows értékesítéséből származik a legnagyobb része. Hiába gondolják azt sokan a cég legfontosabb és legjövedelmezőbb termékének. Az operáció rendszernél a játékaik is többet hoznak a kasszába. De a legnagyobb pénz a felhős és az Office üzletágakban van.
2023 utolsó negyedévében összesen 62 milliárd dolláros bevételről és 21.9 milliárd dolláros nettó nyereségről számolt be a Microsoft. Ez 18, illetve 33 százalékos növekedést jelent éves alapon. A vállalati bevételek majdnem 60 százalékát az Office és a felhős szolgáltatásokból származó pénzek adták. A harmadik helyre pedig a játékok kerültek.
A tavaly megugró játékbevételek oka, hogy a cég már saját bevételként, az Xbox-ból származókkal együtt könyveli el az Activision Blizzard-felvásárlásával hozzá került bevételeket is. Így a gaming részleg eredményei 7,11 milliárd dollárra rúgtak a negyedik negyedévben. Emellett a Windows 5,26 milliárdot hozott. Az Office-ból 13,47 milliárd, a felhőszolgáltatásokból pedig 23,95 milliárd származott a vizsgált időszakban.
Helycsere a világ legértékesebb cégeinek élmezőnyében
A brit Reuters hírügynökség rangsorában pedig a Microsoft lett a világ legértékesebb vállalata januárban 2887,2 milliárd dollárral. A második az Apple 2874,7 milliárd, a harmadik pedig a Saudi Arabian Oil 2120,8 milliárddal.
A Microsoft az elmúlt évben - az Nvidiához és az Amazonhoz hasonlóan - jelentős hangsúlyt fektetett a mesterséges intelligencia fejlesztésére, ez pedig hatalmas fellendülést jelentett a vállalatnak.
Azonban a Microsoft előretöréséhez kellett az Apple visszaesése is, amit jól mutat, hogy 2023. december 14-én a cég értéke 3081 milliárd dolláron tetőzött. Az értékvesztés egyik oka az iPhone-ok iránti kereslet csökkenése.
A termék legnagyobb piacán, Kínában az idei első héten 30 százalékkal estek az eladások.