Két fizetési felmérés is napvilágra került. A GKI kutatása szerint a megkérdezett vállalatok átlagosan 6,6 százalékkal (létszámmal súlyozva 6,3 százalékkal) tervezik emelni a béreket idén. A Manpower HR szolgáltató mérése szerint a cégek 41 százaléka a 6-10 százalék közötti sávban emel, 10 százalék felett alig néhányan.
A kérdőívet 1408 cég töltötte ki, ebből 1321 adott választ a bérekre vonatkozó kérdésekre. A tervezett béremelés mértéke szektoronként és a cégméret függvényében is változik:
- a legszerényebb béremeléssel az építőiparban dolgozók kalkulálhatnak: itt 6,1 százalékos növekedésre lehet számítani.
- A feszes munkaerőpiac a gyengélkedő ipari cégekből is kikényszeríti az infláció feletti béremeléseket, ám az erre a szektorra jellemző 6,2 százalék is az átlag alatt van.
- Bár a kereskedelmi cégek teljesítményét 2025-ben jelentősen meghatározza a keresleti bizonytalanság, a dolgozók várhatóan így is 7 százalékos béremeléssel kalkulálhatnak.
- A legoptimistábbak a munkaadók a szolgáltató szektorban: itt 7,2 százalékos növekményt prognosztizáltak a válaszadók.
- Ezzel együtt minden szektorban reálbér-növekedésre lehet számítani. 6 százalékot meghaladó bérnövekedést (tehát érezhető reálbéremelést) 53-61 százalék tervez - idézi az adatokat az Economx.
Itt egy másik friss felmérés
Hétfőn publikálták a Manpower HR szolgáltató béremelési tervekről szóló felmérését is. A Manpower több mint 300 hazai munkáltató válaszát összegző kutatása szerint a válaszadó cégek 31 százaléka maximum 5 százalékos béremeléssel számolt az idei év első felére, 41,4 százalékuk 6-10 százalék közötti mértékű fizetésemelést tervezett. 11-20 százalék között a vállalatok 3,2 százaléka, míg 20 százalék feletti mértékben 2,5 százalékuk tervezte növelni alkalmazottjainak alapbérét. Csökkentést csupán 1,4 százaléknyian terveztek erre az időszakra.
Valahol már nem elérhetetlen az 1 millió forintos fizetés
Nemrég közöltük a WHC HR szolgáltató szakértői anyagát arról, hogy mennyit lehet keresni logisztika, informatika, pénzügy, HR, nemzetközi ügyfélszolgálat területeken. Nem egy pozícióban már havi 1 millió forint feletti az elérhető fizetés. És ehhez nem is kell vezetői szintre jutni. Például stratégiai beszerzői pozícióban a bér elérheti a bruttó 1,2 és 1,3 millió forintot. Itt vannak a számok.