Bill Gates szerint egyáltalán nem rossz ötlet a háromnapos munkahét. A Microsoft alapítója úgy látja, hamarosan el is terjedhet azoknál a cégeknél, amelyeknél egyre nagyobb szerepet kap a mesterséges intelligencia (MI), például a gyártásban.
A mesterséges intelligencia hozhatja el több cégnél a háromnapos munkahetet
A mesterséges intelligencia elterjedése sok vállalkozásnál kiválhatja az emberi munka jelentős részét. Egyben lehetőséged adhat rá, hogy gyakorlattá váljanak a háromnapos munkahetek – fejtette ki a nézeteit Bill Gates egy podcastben.
Egy nap az MI által eljöhet az az idő, amikor az embereknek már nem kell olyan keményen dolgozniuk. Ha végül olyan társadalom jön létre, ahol csak heti három napot kell dolgozni, az valószínűleg rendben lesz. (…) Gond nélkül létezhet egy olyan világ, ahol a gépek minden élelmiszert és egyéb használati tárgyat képesek egymaguk előállítani
- idézi a Microsoft alapítóját az EconomX.
Azonban a Business Insider megjegyzi, Gates elismeri, a számtalan előnye ellenére vannak rejtett kockázatai az MI elterjedésének, de ezek java a visszaélésekből eredhet.
Nem hiszem, hogy az MI hatása olyan drámai lesz, mint az ipari forradalomé, de fog legalább szólni akkorát, mint a PC-k bevezetése. Például a szövegszerkesztő alkalmazások sem szüntették meg az irodai munkát, de kétségkívül örökre megváltoztatták azt. A munkaadóknak és a munkavállalóknak is alkalmazkodnia kellett, és az sikerült is
- írta korábban a blogjában a feltaláló.
Van, akinek kevés lehet a négynapos munkahét
Egyébként a Gallup és a Bentley University közös felmérése rámutat, az amerikai munkavállalók valamivel több mint háromnegyede úgy gondolja, jobban érezné magát, ha kevesebb napot kellene dolgoznia hetente. Sőt a válaszadók szerint ez „rendkívül” pozitív hatást gyakorolna rá - írja a CNN.
A tapasztalatok is meglehetősen jók a négynapos munkahéttel kapcsolatban, de vannak kivételek. A Gallup tavaly is készített egy hasonló felmérést több mint 12 ezer teljes munkaidőben foglalkoztatott bevonásával. Nekik a nyolc százalékuk dolgozott heti négy napot. Az utóbbiak nem számoltak be arról, hogy jobban éreznék magukat, viszont azt mondták, sokkal gyorsabban kiégnek.
A kiégés a munkához kapcsolódó szindróma. Ha az embert arra kényszerítik, hogy négy napba sűrítse a munkáját, amelyet szívesebben végezne el öt nap alatt – és ráadásul hosszabbá válik a munkanapja is –, akkor az kiégést okozhat. (...) Sokat számít a munka helyszíne is. Azoknak, akik kénytelenek a munkahelyükön dolgozni, hasznos lehet a négynapos munkahét, mert biztosít bizonyos fokú rugalmasságot. A távmunkában dolgozók azonban élvezik ezt a rugalmasságot, így a számukra kevésbé fontos a kevesebb napból álló munkahét
- idéztük Jim Hartert, a Gallup munkahelymenedzsmenttel foglalkozó vezető kutatóját néhány napja.