Egy friss kutatás szerint a munkavállalók 36 százaléka kevesebb betegszabadságot vett igénybe a hibrid (részben otthonról, részben az irodából történő) munkavégzési modellnek köszönhetően. Az egészségesebb és elégedettebb munkaerő pedig közvetlenül hozzájárul a vállalati sikerhez.
A LinkedIn Európára, Közel-Keletre és Afrikára vonatkozó adatai azt mutatják, hogy a platformon közzétett állások közül ötből majdnem kettő hibrid. A teljes távmunka kb. 5 százalék, a 2021-es 11 százalékos csúcshoz képest. LinkedIn közgazdásza elmondta, hogy a járvány előtt a teljes távmunka a hirdetések 1 százalékában jelent meg. A munkavállalók egy része azonban továbbra is a teljes távmunkát keresi, megjelenik tehát egy szakadék a kereslet és a vállalatok nyújtotta kínálat között.
A Világgazdaság idézi az International Workplace Group legújabb tanulmányát, amely szerint a hibrid munkavégzés számos előnnyel jár mind a munkavállalók, mind a munkaadók számára:
- A munkavállalók 36 százaléka kevesebb betegszabadságot vesznek igénybe a hibrid modellnek köszönhetően.
- A hibrid munkavállalók 70 százaléka kevesebb stresszel kapcsolatos egészségügyi problémát tapasztalnak.
- A válaszadók 74 százaléka úgy véli, hogy a rugalmas munkavégzés lehetővé teszi a megelőző egészségügyi kezelések, például rendszeres szűrések és ellenőrzések elvégzését.
- A hibrid munkát végzők 80 százaléka jobb munka–magánélet egyensúlyról és alacsonyabb szorongásszintről számol be.
- A vezetők 75 százaléka szerint a hibrid munkavégzés javítja a munkahelyi termelékenységet.
Korlátlan szabadságra vágysz? Itt már tesztelik a cégek
És itt egy innovatív eszköz a munka-magánélet egyensúly megteremtésére. Csehországban egyre több vállalat kísérletezik a korlátlan szabadsággal. Azaz akkor mehet a munkavállaló szabadságra, amikor szüksége van rá, akár az éves kereten felül. Bár a modell még viszonylag új, az eddigi tapasztalatok szerint javíthatja a munkavállalók mentális jóllétét, növelheti a termelékenységet, és a munkavállalók megtartását is. Az ezt alkalmazó cégek arról számoltak be, hogy nem éltek vissza ezzel a lehetőséggel a munkavállalók.