egy iroda az USA-ban

A megélhetési költségek emelkedése miatt egyre inkább teret nyer a nézet, mely szerint a munkáltatónak igenis lakhatási juttatásokat kell biztosítania dolgozói számára. Az Amerikai Egyesült Államokban egyre erősebb trend hamarosan a teljes munkaerőpiacot megváltoztathatja, írja a JW Surety Bonds blogja.


A kezességi okiratokkal foglalkozó amerikai cég 710 munkavállalót és 310 munkáltatót kérdezett meg a tendenciával kapcsolatban. A válaszok alapján a dolgozók több mint 25%-a fontolóra venné a munkahelyváltást, ha ez azt jelentené, hogy lakhatási támogatáshoz juthat.

A lakhatási támogatás iránti vágy a hagyományos juttatásokkal szemben még erőteljesebb volt – olyannyira, hogy a válaszadók 43%-a még a fizetett szabadságát is hajlandó volna elcserélni rá. Majdnem minden harmadik munkavállaló azt nyilatkozta, hogy ezt a fajta juttatást előnyben részesítené a fizetésemeléssel szemben. Az élelmiszer- és vendéglátóiparban dolgozók 61%-a ráadásul nemcsak munkahelyet, hanem karriert is szívesen váltana egy ilyen lehetőségért.

Bár növekvő tendenciáról van szó, egyelőre csak bizonyos munkavállalók és iparágak kiváltsága ez a fajta juttatás. A felmérés idején a válaszadók mindössze 13%-a részesült valamilyen formájú lakhatási támogatásban, legyen szó akár lakásbérléshez, akár lakásvásárláshoz nyújtott segítségről. A legnagyobb arányban a marketing (36%), a pénzügy (25%) és az informatika (20%) területén dolgozók részesültek ilyen juttatásban.

Ennek ellenére joggal reménykedhetnek az amerikai munkavállalók, az adatok alapján ugyanis a vállalatok negyede fontolgatja a lakhatási támogatás bevezetését 2024-ben. Ők átlagosan alkalmazottanként 6 201 dollárral, 2 269 170 forintnyi összeggel terveznek. A marketing, a pénzügy és az informatika területén a munkáltatók 53, 41, illetve 31 százaléka gondolkodik a juttatások bevezetésében – ez a hajlam a kis (32%) és a közepes (31%) vállalatoknál erősebb, mint a legnagyobb cégeknél (25%).

Érdekes módon a munkáltatók a lakhatási támogatást olyan eszköznek tekintik, amely potenciálisan ösztönözheti a munkavállalókat arra, hogy visszatérjenek az irodába. A cégek közel 20%-a nyilatkozott úgy, hogy 2024-ben bevezeti ezt a fajta juttatást, ha ezzel elősegítheti a távmunkáról a személyes jelenlétre való visszaállást. Az otthonról dolgozók 47%-a pedig hajlandó lenne visszatérni az irodai munkarendhez, ha cserébe a munkáltatója segítené a lakhatását. Ha ez a trend tovább erősödik, az alapjaiban forgathatja fel az USA – és idővel a világ – munkaerőpiaci viszonyait.


Ne hagyd ki!