Míg az Egyesült Államokban már szinte az alapjuttatások között van a munkahelyi egészségbiztosítás, vagy valamilyenfajta vállalati egészségprogram, addig Magyarországon még csak kevés cégnél, főleg multinacionális vállalatoknál alkalmazzák ezeket. Pedig nem szükséges minden esetben a céges költségvetést jelentős összegű kiadásokkal terhelni: vannak olyan low-budget megoldások, amik segíthetnek abban, hogy a munkavállalók fizikai- és mentális egészsége javuljon.
A cégek és a munkavállalók közös érdeke egy egészségprogram kialakítása
Ezek az egészségprogramok javítják a morált, és ezáltal fokozzák a kollégák teljesítményét. A kevesebb betegszabadság, nagyobb munkabírás, erősebb motiváció nagyobb bevételhez juttathatja a céget, és ezzel egyetemben jelentősen meghosszabbíthatja a munkavállaló várható élettartamát. Az egészséges életmód népszerűsítése és céges támogatása tehát mindenki számára előnyös - és valóban vannak pénztárcabarát megoldások.
A koronavírus hatására pedig nőtt is a kereslet, mind céges, mind pedig alkalmazotti oldalról aziránt, hogy egy biztonságos és egészséges munkakörnyezetet, home office lehetőséget, mentális egészséges gondozó programokat biztosítson a vállalat. Ma már sok helyen coachok, mentorok, külső szakértők dolgoznak olyan munkahelyi környezetek megteremtésén, melyek a lehető legjobban minimalizálják a stresszfaktort.
A számok tükrében
Az egészségprogram nem is annyira hosszú távon megtérülő befektetés, mint gondolnánk. A kollégák mindössze pár hét, vagy hónap alatt termelékenyebbé, elégedettebbé, és lojálisabbá válhatnak. A Gallup Intézet kutatásai szerint a mentálisan egészséges, elégedett dolgozók
●70%-kal kevesebb betegszabadságot vesznek ki egy év alatt,
●38%-kal kisebb az esélye a felmondásuknak.
USA-beli számítások alapján (például a Johnson & Johnson vállalatnál) minden dollár, amit a munkahelyi egészségprogramra fordítottak, 3.92 dolláros hasznot hozott. Az átlagos megtérülés 2-4-szeres, 3 éves időtávon. (Forrás: Fitpuli)
Az első lépések
Definíció szerint a munkahelyi egészségprogram három területet fed le: a munkaszervezet fejlesztését, az aktív dolgozói részvétel biztosítását és támogatását, továbbá az egyéni kompetenciák mérését és erősítését.
Éppen emiatt pedig nem muszáj egyből nagy összegeket költeni a vállalati egészségprogramra. Sőt! A legfontosabb az első lépés; a szemléletváltás kommunikációja.
●Lehet fejleszteni a munkaszervezetet, a folyamatokat, át lehet alakítani a felelősségi köröket, hogy kisebb legyen a stressz a munkavállalók körében?
●Vannak-e csapatépítő programok, amik összekovácsolják a kollégákat?
●Rendelkezik-e a cég továbbképzési rendszerrel, biztosított-e a dolgozók folyamatos fejlődése?
Először ezeket a kérdéseket kell megválaszolni, és kiépíteni a stratégiát.
Egészségközpontúság játékosítva, online
Ha az alapok le vannak fektetve, akkor érdemes modern és gamifikált eszközökhöz nyúlni, amik folyamatosan, interaktívan segíthetnek a munkavállalók motiválásában és az egészséges életmód fenntartásában. A TeamPuli lépés-kihívásokra épülő applikációja a motiválásban és a kommunikáció fejlesztésében segít. Elég hozzá egy telefon, és az országszerte dolgozó kollégák hirtelen mind egy nagy csapatépítő részei lesznek.
Így járul hozzá a TeamPuli app a csapatépítéshez:
●Sem az évszak, sem a home office nem akadály a csapatépítésben.
●Egyéni és csapatkihívások elérhetőek.
●A csapatösszeállítás egyszerű és gyors, mégis igényekre szabható.
●Legyenek bárhol a kollégák a világban, a lépések száma összeadódik.
●Saját és vállalati igényekre szabható kihívások.
●Interaktív funkciók a motiváció fenntartásáért.
●Erősíti az összetartozás élményét, az elköteleződést.
●Csökkenti a beilleszkedési nehézségeket.
●És még egy egészségesebb életmódhoz is hozzásegít.