Az Európai Unió (EU) munkavállalóinak csaknem negyede rendszeresen dolgozik hétvégente is - derül ki az Eurostat adataiból. A magyarok körében nem jellemző a szombati és vasárnapi munkavégzés.
2023-ban az Európai Unióban a foglalkoztatottak 22,4%-a általában hétvégén is dolgozott. A hétvégi munka számos ágazatban a munkarend része. A következő szektorokban volt a leggyakoribb:
A mezőgazdasági, erdészeti és halászati dolgozók közel fele hétvégén is dolgozik – itt az évszakok, az időjárás, illetve az élőállat-gondozás miatt nincs hétvége.
A kereskedelem és szolgáltatások területén szintén majdnem minden második ember hétvégén is dolgozik – pl. bolti eladók, pincérek, recepciósok.
Az alacsonyan kvalifikált, fizikai munkakörökben (pl. takarítók, segédmunkások) is jelentős, több mint negyedük hétvégi munkára kényszerül - idézi az Eurostatot a HR Portál.
Görögország az éllovas
Az EU-tagállamok között Görögországban volt a legmagasabb arány, ahol a dolgozók 32,3%-a dolgozott hétvégén, ezt követte Olaszország (30,9%) és Ciprus (26,4%). Ezzel szemben a legalacsonyabb arányok Litvániában (3,0%), Lengyelországban (4,5%) és Magyarországon (6,6%) találhatók.
Ezek lesznek idén és jövőre a "ledolgozós szombatok"
Magyarországon előfordulnak munkanap-áthelyezések, amikor egy három vagy négy napos hosszú hétvégéért cserébe egy-egy szombaton dolgozni kell. Melyek lesznek ezek?
2025. május 2. péntek pihenőnap vpolt, amit május 17-én szombaton kell majd ledolgozni.
2025. október 24. péntek pihenőnap lesz, október 18. szombat viszont munkanap lesz.
2025. december 24. szerdára esik majd, ez pihenőnap lesz, amit december 13-án kell ledolgozni.
2026. január 2-án, pénteken nem kell dolgozni, ezt a napot január 10-én szombaton kell ledolgozni.
2026. augusztus 20-ból hosszú hétvége lesz, a 21-ei péntek helyett augusztus 8-án szombaton kell munkába állni.
2026. december 24. péntek pihenőnap lesz, amit két héttel korábban, december 12-én kell pótolni.