Négynapos munkahét a Libri-Bookline központi irodáján
137 dolgozójának, változatlan bérezés melle, 36 órás, négynapos munkahetet vezetett be a Libri-Bookline a központi irodáján 2022. október 1-től öt hónapos próbaidőszakkal. A megoldandó nehézségekről és a tapasztalataikról Szeleczky Noémi, a cég HR igazgatója beszélt a recruiTECH konferencián.
Elmondta, a várakozásuk az volt, hogy javul a munka-magánélet egyensúlya, csökken a kiégés veszélye, kisebb lesz a stressz, csökken az elvándorlás, a betegszabadságok száma, nő az elköteleződés, boldogabbak lesznek a munkavállalók és mindez bevonzza a tehetségeket.
Ugyanakkor a valóság az volt, hogy a kezdeti időszakban nőtt a stressz, hiszen kevesebb időben kellett ugyanannyi munkát elvégezni, vagyis a korábbi tempót növelni kellett. Ez kezdetben fárasztónak és stresszesnek bizonyult. Az átállás nem ment mindenkinek egyformán, aki nem elég reziliens vagy rugalmas, annak lassabban sikerült. Például a kisgyerekeseknek az első két hónap nehezebben ment, míg azok, akiknek idősebb gyerekeik vannak, egyedülállók vagy aktívabb szociális életet élnek, azoknak már az elején jobban nőtt a boldogságszintjük
- idézi Szeleczky Noémit a HRportál.
Hozzátette, később beállt a bioritmus, és az alkalmazottak ki tudták élvezni a háromnapos hétvégék előnyeit.
A Telekom is próbálkozik
Méry Katalin a Magyar Telekom ügyfélszolgálati vezetője is beszámolt a saját projektjük tanulságairól a rendezvényen. Náluk a rövidebb munkahét egyelőre nincs számszerűsíthető hatással a nyitott pozícióikra pályázók számában, ahogyan nem csökkent az elvándorlók mennyisége sem.
Először 150 munkavállaló vett részt a programban, ami az első időszak után 300-ra bővült. Egy ekkora szervezetben mindig vannak, akinek akadnak fenntartásai, éppen ezért fontos, hogy minél többet beszélgessenek a tapasztalatokról a vállalaton belül, és a résztvevők elmesélhessék saját megéléseiket azoknak, akik még nincsenek benne
- mondta Méry Katalin.
Indokolt lehet a négynapos munkahét
Korábban magyar szakemberek nyilatkozták, egyre több szempont indokolhatja a négynapos munkahét elterjedését hazánkban, azonban ágazatonként eltérően valósulhat meg.
A négynapos munkahét bevezetéséről Magyarországon kevés a tapasztalat. A munkaidő nemcsak gazdasági, hanem politikai és szociális kérdés is. Magyarországon és a régióban a dolgozóknak kevés hatásuk van a munkaidő hosszára és beosztására, hiányzik az adatmonitorozás. Változtatásra ugyanakkor szükség van
- jegyezte meg Meszmann Tibor, a Közép-európai Munkaügyi Tanulmányi Intézet (Central European Labour Studies Institute -CELSI) kutatója.