Négynapos munkahétre áll át öt hónapos tesztidőszakkal a hazai könyvpiac egyik meghatározó vállalata. Október elsejétől a cég irodai munkavállalói élvezhetik a 34 órás munkahetet.
Négynapos munkahetet vezet be egy hazai vállalat
A magyarországi könyvpiac egyik meghatározó vállalata, a Libri-Bookline teszi lehetővé az irodai dolgozóinak, hogy heti négy napban végezzék munkájukat a jövőben. A csökkentés a munkavállalóknak és a munkaadóknak is előnyökkel járhat – írja a cég közleménye.
A vállalatok többsége a négynapos munkahét bevezetésétől a növekvő hatékonyságot, továbbá a kollégák fejlődését és az életminőségük javulását várja. A Libri az alkalmazottak pihenését és a szellemi feltöltődését szem előtt tartva döntött a rövidített munkavégzés mellett.
A világjárvány okozta kényszerhelyzet miatt leegyszerűsítettünk számos belső folyamatot, átgondoltunk különböző működési mechanizmusokat, és úgy gondoltuk, eljött az ideje annak, hogy a munkatársainknak több időt biztosítsunk a pihenésre és a feltöltődésre úgy, hogy az ne menjen az eredményesség rovására
- nyilatkozta Kovács Péter a Libri-Bookline vezérigazgatója.
A kutatások és a tapasztalataink is azt mutatják, hogy az a munkavállaló, aki a munkahelyén és otthon is helyt tud állni, sokkal kiegyensúlyozottabb és jobban teljesít a munkahelyén is. Ezért éreztük nagyon hasznosnak, hogy időt tudunk adni nekik, hisz abból van a legkevesebb. A másik fontos tapasztalásunk, hogy a szellemi kikapcsolódás, különösen az olvasás, nem csak lecsendesíti az elmét, de feltöltődés lehetőségét is biztosítja. Ezt a két tényezőt figyelembe véve döntöttünk a heti 34 órás munkahét bevezetése mellett
- tette hozzá Szeleczky Noémi, a Libri-Bookline HR-igazgatója.
Az igazgató elmondta, hogy a munkavállalók fizetése nem csökken, valamint az eddig nyolc órásról nyolc és félórásra emelt napi munkaidő is alkalmazkodik a családi igényekhez. Az október elsejétől bevezetett munkarendet öt hónapos tesztidőszakban vizsgálják, valamint nem kötelező a dolgozóknak az átállás.
A szakemberek szerint indokolt lehet a négynapos munkahét
Arról is írtunk, hogy egyre több szempont indokolhatja a négynapos munkahét elterjedését hazánkban, azonban ágazatonként eltérően valósulhat meg.
A négynapos munkahét bevezetéséről Magyarországon kevés a tapasztalat. A munkaidő nemcsak gazdasági, hanem politikai és szociális kérdés is. Magyarországon és a régióban a dolgozóknak kevés hatásuk van a munkaidő hosszára és beosztására, hiányzik az adatmonitorozás. Változtatásra ugyanakkor szükség van
- jegyezte meg Meszmann Tibor, a Közép-európai Munkaügyi Tanulmányi Intézet (Central European Labour Studies Institute -CELSI) kutatója.