Minél inkább ki vannak téve a legújabb technológiai vívmányoknak a dolgozók a munkahelyeken, annál rosszabb lehet az életminőségük – szűrték le a következtetést egy friss felmérés eredményeiből a kutatók.
Hátrányai is lehetnek a technológiai fejlődésnek
Az Institute for the Future of Work több mint 6 ezer embert megkérdezésével készült felmérése alapján kedvezőtlen hatással van a dolgozók életminőségére az olyan új technológiáknak való kitettségük a munkahelyeken, mint a megfigyelési eszközök, a robotok, valamint a mesterséges intelligencián alapuló szoftverek. Viszont a klasszikus eszközök - mint például a laptopok és a táblagépek - sokkal kevésbé befolyásolják a jólétüket, vagyis kevesebbet panaszkodnak rájuk – írja a Guardian.
Ezek az eredmények mindannyiunkat aggodalomra késztetnek. Azt mutatják, hogy erőteljes új szabályozás nélkül a mesterséges intelligencia sokak számára nyomasztó és egészségtelen hellyé teheti a munka világát
– idézi Mary Towers brit szakszervezeti vezetőt az Economx.
A kutatók hozzátették, a friss eredményeik egybevágnak a korábbi kutatásokkal. Azok arra jutottak, a legmodernebb technológiák súlyosbíthatják a munkahelyi bizonytalanságot, fokozhatják a munkaterhet, monotonná és értelmetlenné tehetik a munkát, valamint a munkavállalók úgy érezhetik, hogy elveszítik az autonómiájukat és a kontrollt. Azonban Magdalena Soffia, a tanulmány szerzője szerint nem feltétlenül a technológiák jelentik a legnagyobb problémát, hanem az alkalmazásuk módja.
Humanoid robotmunkásokat tesztelnek a kecskeméti Mercedes-gyárban
Egyébként a Mercedes a kecskeméti gyárában teszteli az Apptronik vállalat általános célú humanoid robotjait – írja a Verge.
Az Apollo nevet kapó robotmunkások 1,73 méter magasak és 72,5 kg-ot nyomnak. Akár 25 kg tömegű tárgyakat is képesek felemelni, valamint egy feltöltéssel nagyjából négy órát dolgozhatnak. Az akkumulátoraik kivehetők, így nem muszáj kiállniuk a munkából a feltöltéshez, elég csak akkut cserélni bennük.
Az Apollót úgy tervezték, hogy biztonságosan dolgozzon emberek mellett, amit a mozgásérzékelői tesznek lehetővé. Emellett bizonyos szintű kommunikációra is képes, amire a fején lévő kijelzők és a szemek benyomását keltő LED-ek adnak lehetőséget.
Mindez egyelőre határterület, meg akarjuk érteni, hogy a robotika és az autógyártás milyen lehetőségeket rejt magában, hogy betöltse a munkaerőhiányt olyan területeken, mint az alacsony képzettséget igénylő, ismétlődő és fizikailag megterhelő munka, és hogy felszabadítsa a gyártósoron dolgozó, magasan képzett munkatársainkat
– idéztük Jörg Burzert, a Mercedes gyártási vezetőjét a napokban.