Az ECA International adatszolgáltató cég minden évben megvizsgálja, hogy milyen költségekre kell számítaniuk azoknak a cégeknek, amelyek külföldre akarják áthelyezni a munkavállalóikat. Idén trónfosztásra került sor, ugyanis Japán bizonyult a legdrágább úti célnak.
Japán az ász
Ahogyan oly sok mindenbe, úgy a munkaerő-áthelyezési folyamatokba is belerondított a koronavírus-járvány. Míg a legtöbb ország drágább lett, olyanok is akadtak, ahová jobban megéri napjainkban kiküldeni a dolgozókat, mint a pandémia előtt. 2019-ben az Egyesült Királyságba érte meg legkevésbé kitelepíteni a munkavállalókat, tavaly viszont már Japán vitte a prímet. A felmérésben megvizsgálták az országokban elvárt fizetéseket, a juttatásokat és az adókat is. A juttatások tartalmazzák az elszállásolást, az utazási költségeket és a gyermekek iskoláztatását is, ezeket a költségeket jellemzően az anyacégek állják Az adatok alapján átlagosan 405 685 dollárba, átszámítva közel 122 millió forintba kerül áthelyezni egy munkavállalót Japánba.
Az öt legdrágább ország:
- Japán, 405 685 dollár,
- Egyesült Királyság, 404 405 dollár,
- India, 318 596 dollár,
- Kína, 285 804 dollár,
- Hong Kong, 279 400 dollár
Ezeket az országokat követi sorban Franciaország, az USA, Svájc, Argentína és Tajvan.
Megéri válogatni
Japánban az infláció és a járvány hatására növekedtek a lakhatási és az ellátási költségek is, amelyek egyenes úton vezettek az áthelyezési csomagok drágulásához. A MyExpatriate Market Pay nevet viselő kutatásból az is kiderült, hogy a csomagok átalgára valamelyest csökkent, ugyanis a pandémia és az utazási korlátozások hatására kisebb igény mutatkozott az albérletekre és az egyéb jutatásokra, így ezek árai mérséklődtek. Ezzel párhuzamosan a kihelyezett munkavállalók bére is kevesebb volt 2020-ban, mint 2019-ben.
A vállalatok és az alkalmazottak viszont Hongkonggal jól jártak, ugyanis a fizetések emelkedtek, viszont a teljes áthelyezési csomag ára csökkent a kedvezőbb költségeknek köszönhetően (például olcsóbb albérletek).
Tajvan, Kanada és Marokkó rosszabbul teljesített, a friss listában mindhárom ország belépett a top húszasok csoportjába. A tajvani áttelepítőcsomag például 10 733 dollárral drágult 2019-hez képest, ott ugyanis rendkívül megugrottak az albérletárak. Az ECA 140 országot vizsgált a felmérésében.