Évről évre rangsorba állítják az országokat a lakosok boldogságindexe alapján. A World Happiness Report 2024-re vonatkozó listáját a héten közölték. Mutatjuk, hol áll Magyarország a világranglistán.
Öt hellyel hátrébb került Magyarország a World Happiness Report rangsorában
Kiadta a 2024-es listáját a World Happiness Report, melyben 140 országot rangsorolnak az előző három év átlagos életkörülmény-értékelései alapján. Olyan mutatókat vizsgálnak, mint például az egy főre jutó GDP, a szociális támogatás, a várható egészséges élettartam, a szabadság, a nagylelkűség és a korrupció megítélése – írja a CNN.
A kiadványból kiderül, immár hetedik éve Finnország lehet a világ legboldogabb országa. Sőt, a ranglista első négy helyén kizárólag észak-európai államok szerepelnek.
Magyarország öt helyet rontott a tavalyi helyezéséhez képest, így a 56. a rangsorban. Összehasonlításképp: Ausztria a 14., Csehország a 18., Szlovénia a 21., Románia a 32., Lengyelország a 35., Szerbia a 37., Szlovákia a 45., Horvátország a 63. valamint Ukrajna a 105. helyen szerepel.
Azonban a 30 év alattiakat vizsgálva jobb a helyzetünk, hiszen hazánk a 36. ezen a korcsoportos listán. Viszont a 60 év felettieknél a 70. helyen állunk. De mutatjuk a top helyezetteket!
A World Happiness Report 2024-es ranglistája:
- Finnország
- Dánia
- Izland
- Svédország
- Izrael
- Hollandia
- Norvégia
- Luxemburg
- Svájc
- Ausztrália
A Portfolio megjegyzi, a felsorolás legutolsó helyezettje Afganisztán, valamint az utolsó ötben szerepel Libanon, Lesotho, Sierra Leone és Kongó is.
Ha hosszú életre vágysz, Spanyolországot vagy Finnországot ajánljuk
Egyébként folyamatosan emelkedett a születéstől várható átlagos élettartam az Európai Unióban az elmúlt évtizedben, egészen 2019-ig, az utolsó világjárvánnyal nem sújtott évig. Akkor 81,3 éven állt a mutató. Azonban 2020-ban és 2021-ben csökkenést mért az Eurostat. Tavalyelőtt 80,1 évet, pontosabban a nőknél 82,9 évet, a férfiaknál pedig 77,2-t.
A magyar értékek nem érték el az átlagot. Hazánkban a leghosszabb életre a budapesti nők számíthattak akkor, akiknél 79,5 évet mértek. A fővárosi férfiak értéke is kiemelkedett más férfiakéhoz képest: 73,6. A legalacsonyabb mutatókkal Észak-Magyarország rendelkezett: a gyengébbik nemnél 76 évet regisztráltak, az erősebbnél pedig 68,3-at.
Európában a legmagasabb értéket a nőknél a spanyol főváros régiója, Comunidad de Madrid mutatta 2021-ben, 88,2 évet, de más spanyolországi terültek is az élen zártak. A férfiaknál az európai csúcstartó a finnországi Åland autonóm szigeti régió volt 82,8-cal, melyet szintén spanyol körzetek követtek, a második helyen itt is Madriddal.