Először engedélyezte az USA illetékes hatósága nikotinpárna használatát. Ez azoknak lehet előnyös, akik nem tudnak leszokni a dohányzásról, de szeretnének kevéssé ártalmas alternatívára váltani.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerengedélyeztetési Hivatala (FDA) január 16-án először engedélyezte nikotinpárna (ZYN) forgalmazását az Egyesült Államok piacán. Ezek nikotint tartalmazó kis méretű szintetikus szálas tasakok, amelyeket arra terveztek, hogy az ember ínye és ajka közé helyezzék őket (tehát füst nem keletkezik).
Az FDA vizsgálata kimutatta, hogy a cigarettához képest jelentősen kevesebb káros anyag keletkezik a nikotinpárnák használata során és alacsonyabb kockázatot jelentenek a rák és más súlyos egészségügyi állapotok szempontjából - írja az Economx.
Magyarországon szigorítottak
Magyarországon is fontos változás lépett életbe tavaly június 25-től: egy csomagban legfeljebb 20 dohánymentes nikotinpárna lehet, amelyek párnánkénti nikotintartalmát 17 milligrammban maximalizálták, így eltűnnek a rendkívül veszélyes, ennek akár a többszörösét is tartalmazó termékek. Emellett a gyermekbiztos zár is kötelezővé vált, amit eddig nem minden cég alkalmazott.
A tavaly december 5-én megrendezésre került londoni E-Cigarette Summit rendezvényen szakértők azt állították, hogy a skandináv tendenciákból kiindulva hárommillió európai életet menthettek volna meg 2000 és 2019 között, ha máshol is a füstmentes, ártalomcsökkentő stratégiát alkalmazzák, amelyek akár 95 százalékkal kevesebb káros anyagot bocsátanak ki a cigarettafüsthöz képest.
Egy olasz városban az utcán sem lehet rágyújtani
Milánó szintet lépett a füstölés elleni harcban: január 1-től már semmilyen közterületen nem szabad idén rágyújtani, még az utcán sem. A városi tanács ezzel a lépéssel a levegő minőségét szeretné javítani. A szabályok megszegését 40 és 240 euró (nagyjából 16 ezer - 100 ezer forint) közötti bírsággal sújtják - írtuk korábban. A tilalom az e-cigarettára és a vape-re nem vonatkozik, illetve izolált helyen, ahol nincs más 10 méteres körzetben, rá lehet majd gyújtani