Ezek a diéták károsak lehetnek
Fotó: Shutterstock

Nyári formába hoznád magad? Ezek a diéták károsak lehetnek

Súlycsökkentő csodaszerek, napi legfeljebb 1200 kalória bevitele, vízhajtók. Egy sor olyan diétás módszer van, ami kárt okozhat a szervezetünknek. Nézzük, mit érdemes kerülni, vagy legalábbis kritikusan szemlélni.


A HVG idézi az EatingWell szakportált, amely olyan téves koncepciókat gyűjtött össze, amiket a szakemberek szerint érdemes elkerülni.

Fontos, hogy mit viszünk be, de nem szabad átesünk a ló túloldalára: ha megszállottan számoljuk a makrotápanyagok mennyiségét és a bevitt kalóriákat, netán lelki válságba is esünk miattuk, az könnyen egészségtelen táplálkozási szokások kialakulásához vezethet. Különösen ha irreálisan alacsony limiteket határozunk meg, és ezzel el is érkeztünk a következő ponthoz.

Bár sokan próbáltak már súlycsökkenést elérni az 1200 diéta néven ismert fogyókúrával, az igazság az, hogy 1200 kalória maximum egy kisgyermek számára lehet elégséges napi kalóriabevitel, egy felnőtt ember esetén már veszélyesen kevés. Az egyén pontos, ideális kalóriabevitele azonban sok tényezőtől függ, így ennek megállapítására érdemes dietetikushoz fordulni.

A gyors fogyásra törekvők szoktak víz- vagy hashajtókkal kísérletezni, ez azonban nemcsak káros, hanem nagyon veszélyes is. A vízhajtók a vesében fejtik ki hatásukat, lényegében több vizeletet kényszerítenek ki a szervezetből, míg a hashajtók a vastagbél működésébe avatkoznak be, ahol megnövelik a széklet víztartalmát. Ez bizonyos betegségek, például székrekedés esetén hasznos lehet, a fogyáshoz azonban nem járul hozzá.

A koncepció szerint napokon vagy heteken át minden étkezésnél ugyanazt az ételt – grapefruitot, szőlőt, káposztalevest – kell fogyasztani. A monodiétákban népszerűsített ételek közül soknak magas a víztartalma, ami segíthet a teltségérzet növelésében, de végső soron nem lesz kielégítő, mivel kalória-, zsír- és fehérjetartalma alacsony. A monodiéta hosszú távon így tápanyaghiányhoz és emésztési zavarokhoz vezet.

A legtöbb súlycsökkentő táplálékkiegészítő termék hatásosságát azonban nem erősítik meg kutatások, ráadásul nem egy esetben magas kockázatot is hordoznak, mivel sokszor nem megfelelően tesztelt összetevőket tartalmaznak. Ha pedig szakértői segítség nélkül, nem megfelelően szedjük őket, akár magas vérnyomást, stoke-ot, vagy szívrohamot is okozhatnak.

Sok divatos diéta azonban egész élelmiszercsoportok korlátozására vagy elhagyására szólít fel; ilyen például a keto vagy ketogén diéta, amely jellemzően a szénhidráttartalmú ételek teljes elhagyásával jár. Ha azonban egy egész élelmiszercsoportot kiiktatunk, az gyorsan tápanyaghiányt okozhat.

A sok víz biztosan segít

Nemrég írtunk arról, hogy a San Francisco-i Kaliforniai Egyetem kutatóinak új tanulmánya pontosabb képet ad arról, hogy mégis milyen előnyökkel járhat a sok víz fogyasztása. A kutatók összesen 18 tanulmányt fésültek át, amelyek átlagosan 48 résztvevőt vizsgáltak – és a legtöbből kiderült, hogy a magas folyadékbevitel számos előnyös hatással bír.

A JAMA Network Open tudományos folyóiratban közölt megállapítások szerint a leginkább észrevehető előnyök közé tartozott a vesekő kialakulásának kisebb kockázata és a fogyás segítése. Néhány vizsgálat alapján a sok víz fogyasztása megelőzheti a migrén és a húgyúti fertőzések kialakulását, továbbá segítheti a cukorbetegség, valamint az alacsony vérnyomás szabályozását

Ne hagyd ki!