Túlsúly fogyás étkezés

Ezért lenne nagyon fontos megszabadulni a túlsúlytól

Szegedi kutatók az elhízás és különböző betegségek kialakulásának összefüggéseit vizsgálták egereken. Tanulmányuk az International Journal of Obesity folyóiratban jelent meg.


Az elhízás ma már bizonyítottan az egész testre kiterjedő gyulladást okoz. Ez az elhúzódó, alacsony fokú gyulladásos állapot állhat a cukorbetegség, és több ráktípus kialakulásának hátterében, ám az ok-okozati összefüggések még nem teljesen ismertek. A HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói ezeknek a folyamatoknak a pontosabb megértése érdekében egereken végeztek kísérleteket, eredményeik az International Journal of Obesity folyóiratban jelentek meg.

A zsírszövet nemcsak energiaraktárként funkcionál, hanem számos hormonszerű faktor (fehérje), citokin és adipokin termelődési helye. A túl sok testzsír ezen fehérjék szintjének emelkedését okozhatja, ami a sejteket arra készteti, hogy gyakrabban osztódjanak. Ez növeli a rákos sejtek kialakulásának esélyét és elősegíti a tumor növekedését.

Kétféle étrend és a következmények

A magyar kutatók kétféle étrendet alkalmaztak az egereknél. Az egyik csoportot magas zsírtartalmú táppal etették, míg a nyugati típusú étrend, köztük a jelentős cukrozott üdítőital-fogyasztás modellezéséhez a másik csoportban az egerek magas zsírtartalmú táp mellett fruktóz tartalmú ivóvizet kaptak.

A kísérletben egyes elváltozások, mint például a magas szérum koleszterinszint vagy a szisztémás gyulladásra utaló jelek mindkét fajta diétán tartott egerekre jellemzőek voltak. Ugyanakkor más tüneteket jelentősen súlyosbított a zsírdús és magas fruktóztartalmú táplálékok kombinálása. Ilyenek voltak például a testsúlygyarapodás, a zsírmáj vagy az inzulin rezisztencia mértéke - írja az Economx.

Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2016-ban a felnőttek 39 százaléka volt túlsúlyos, 12 százaléka pedig egyenesen elhízott, ami rizikófaktor rengeteg betegség, köztük a rák kialakulásában.

Így csökkenthető a kockázat

Összességében elmondható, hogy a kiegyensúlyozott étrend, a kalóriabevitel és a finomított szénhidrátok fogyasztásának mérséklése, rendszeres testmozgással kiegészítve számos krónikus betegség kialakulásának kockázatát csökkentheti – foglalta össze az eredményeket Tóth Erzsébet Melinda, a szegedi kutatóközpont tudományos munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.

Sok a túlsúlyos magyar tini

Korábban hírt adtunk egy nemzetközi vizsgálatról:a 30 vizsgált országból a 24. helyen állnak a magyar tinédzserek kardiovaszkuláris fittség tekintetében. A testtömegindex esetében Budapesten tanulók diákok a legkevésbé elhízottak, csak 6,3 százalékuk túlsúlyos. Míg felmérés szerint a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei diákok között van a legtöbb túlsúlyos, 13,9 százalékuk magas BMI-vel vagyis testtömegindexszel rendelkezik.Összehasonlítva az adatokat a 2018/2019. tanév eredményeivel az látszik, hogy a pandémia hatására átlagosan 1,5 százalékponttal nőtt a magas BMI-vel (testtömegindex) rendelkezők aránya. A testzsírszázalék-értékek alapján a diákoknak csak az 59,1 százaléka került az egészségzónába. A Nemzeti Egységes Tanulói Fittségi Teszt (NETFIT) felmérésben 642 ezer tanuló vett részt, olyan diákok állóképességét mérték, akik az 5-12. évfolyamra járnak.


Ne hagyd ki!