Rajzolj, és sokkal nyugodtabb leszel

Túl sokat idegeskedsz? Ez a  foglalatosság megnyugtat

Nem kell művésznek lenni ahhoz, hogy valaki érezze az alkotás jótékony hatásait: amerikai kutatók szerint már napi háromnegyed óra rajzolgatás, gyurmázás vagy kollázskészítés is látványosan csökkenti a szervezet stresszhormonszintjét.


Az amerikai Drexel Egyetem kutatócsoportja szerint napi 45 perc szabad művészkedés jelentősen csökkenti a kortizol – közismertebb nevén „stresszhormon” – szintjét a szervezetben. A vizsgálat során 39, 18 és 59 év közötti résztvevők nyálmintáját elemezték a foglalkozás előtt és után. Az eredmények azt mutatták, hogy a résztvevők 75 százalékánál csökkent a kortizolszint, függetlenül attól, hogy korábban foglalkoztak-e bármilyen kreatív tevékenységgel - számol be a HVG.

Mindenki nyugodtabb lett

A kísérlet során a résztvevők teljesen szabad kezet kaptak: papírmunkázhattak, agyagmodellezhettek vagy kollázst készíthettek – a lényeg az alkotás folyamata volt. Az eredmények tanúsága szerint a stresszoldó hatás kortól, előképzettségtől és kézügyességtől függetlenül működik.

Girija Kaimal, a tanulmány egyik szerzője szerint a vizsgálat megerősíti, hogy az alkotás – még amatőr szinten is – képes elérni ugyanazokat a hatásokat, mint a professzionális művészetterápia. A kutatók azonban hangsúlyozzák: a minta kis mérete miatt a vizsgálatot érdemes lenne nagyobb csoportokon is megismételni, és azt is meg kellene vizsgálni, hogy más időtartamú foglalkozások milyen hatással járnak.

Az eredmények az Art Therapy című tudományos folyóiratban jelentek meg, és újabb bizonyítékul szolgálnak arra, hogy az önkifejezésnek nemcsak lelki, hanem biológiai hatásai is lehetnek.

Nagyon sokba kerül az idegeskedés

Márpedig a stressz, a magas kortizolszint, és az ennek nyomán járó burnout mindenkinek csak árt. Egy tanulmány szerint például a cégeknek évente 7,5–8 millió forintjába is kerülhet egyetlen kiégett alkalmazott. Az American Journal of Preventive Medicine tanulmánya szerint ők évente 21 ezer dollár – vagyis körülbelül 7,5 millió forint – termelékenységkiesést okoz a munkáltatónak. Egy 1000 fős cég esetén ez évente 5 millió dolláros veszteséget jelenthet.

Mégis, a vállalati válasz gyakran csupán látványos, de hatástalan wellnessprogramokra korlátozódik. Szakértők szerint a valódi megoldás a személyre szabott megelőzésben, a munkahelyi kultúra megváltoztatásában és olyan apróságokban rejlik, mint a köszönet kinyilvánítása.

Ne hagyd ki!