Megkezdődött a Ráckevei-(Soroksári)-Duna vízminőségének javítását célzó környezetvédelmi beruházás előkészítése és tervezése. A projektnek köszönhetően a Ráckevei-Duna fővárosi szakaszán újra lehet majd strandolni.
57 km hosszú folyószakasz újul meg
A Budapest Fejlesztési Központ egy uniós projektben megkezdte a Ráckevei-(Soroksári)-Duna vízminőségének javítását célzó környezetvédelmi beruházás előkészítését és tervezését – jelentette be Fürjes Balázs, Budapestért és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár Facebook oldalán.
Közölte: a beruházás előkészítése, tervezése 2024-re fejeződik be, és addig beszerzik a megvalósításhoz szükséges összes vízjogi és környezetvédelmi engedélyt.
A projektben a Kvassay- és a Tassi-zsilip között mintegy 57 km hosszú folyószakaszon szeretnének javítani a vízminőségen, és elérni, hogy a vízpart jóval több helyen megközelíthető legyen.
A Ráckevei-Duna rendbetétele 4 budapesti kerület és mintegy 21 település több mint 380 ezer lakóját érinti majd. A projekt célját így írta le Fürjes Balázs:
olyan tiszta legyen a Kis-Duna vize, hogy bárhol biztonságosan lehessen benne fürdeni, a kifogott hal egészséges legyen, a vízpartot könnyen meg lehessen közelíteni.
A Dél-pesti Szennyvíztisztító problémáját is kezelik
A vízminőség javítására több okból is szükség van Fürjes Balázs szerint. Ezek
- A fokozott algásodás és a túlburjánzó növényzet miatt a Ráckevei-Duna sok helyen elmocsarasodott, a magas tápanyagterhelés miatt túl sok lett az iszap és túl sekély a víz.
- Itt található Európa második legnagyobb úszólápja, majdnem 8 (!) Margitszigetnyi területet ölel fel. Az úszóláp különleges képződmény. Olyan, mint egy nádas, csak nem kapcsolódik a mederhez, a vízen lebeg. Egy komplett víztisztító-berendezésnek felel meg: kivonja a szerves anyagot a vízből, és elraktározza azt, így tisztul a Duna vize.
- A klímaváltozás miatt gyakran kialakuló villámzáporok idején gyakori, hogy a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telep a terhelést már nem bírja, kiönt, és a szennyvíz tisztítás nélkül ömlik bele a folyóba.
- A vízminőség javítása feltétel ahhoz, hogy a budapestiek és a környéken élők biztonságosan fürödhessenek a folyóban.
Az államtitkár pontokba szedte azt is, a beruházásnak milyen tervezett lépései lesznek:
- A felgyülemlett iszap kikotrása – a teljes szakaszon, a Gubacsi hídtól egészen Tassig.
- Iszapcsapda telepítése a Kvassay-zsilip és a Gubacsi híd között.
- Partfal rendbetétele a Kvassay-zsilip és a Gubacsi híd között.
- A Dél-pesti Szennyvíztisztító ügyének megoldása – ne csorduljon onnan szennyvíz és szemét a Dunába.
- Speciális vizes élőhely (wetland) és természetes csapadékvíz-elvezető rendszer kiépítése a Duna-ág pesti oldalán és a Csepeli közpark területén.
Október közepén írtunk arról, hogy elindult egy másik jelentős fővárosi beruházás, a Ferihegyi repülőtérre vezető gyorsforgalmi út fejlesztésének előkészítése. Arról pedig ITT írtunk, hogy a tervek szerint teljesen megújul a Nyugati pályaudvar és környéke.
Fotó: Fürjes Balázs Facebook oldala