Így bulizunk mi
Fotó: Shutterstock

Így mulat a magyar! Ha van rá pénze...

Egy friss kutatásban a felnőtt lakosság szórakozási lehetőségeit vizsgálta az OTP Magyarországon. A felmérésük arra is rámutat, a magyarok harmada úgy véli, nem engedheti meg magának, hogy eljárjon szórakozni.


A felnőttek harmada spórol a szórakozáson Magyarországon

Az OTP friss, a felnőtt magyarországi lakosság szórakozási lehetőségeit vizsgáló kutatásából kiderül, 30 százalék kedveli a kávézókat és az egyéb beülős helyeket, negyedük a házibulikat, valamint 22 százalékuk az éttermeket ha ki szeretne kapcsolódni. Nagyjából ötödük koncertre, 18 százalékuk színházba, múzeumba vagy egyéb kulturális programokra is jár. Szintén 18 százalék élményszerző programokat is választ. Sporttal 9 százalék üti el szívesen az időt. Azonban a válaszadók 36 százaléka úgy érzi, nem engedheti meg magának, hogy eljárjon szórakozni.

Azoknak a többsége (35 százalék) akik eljárnak, jellemzően 5–10 ezer forint közötti összeget költenek alkalmanként. Nagyjából a negyedük 10–20 ezer forintot szán az egyszeri szórakozásra. Összességében pedig 28 százalék nyilatkozott úgy, minden alkalomra van egy szigorú pénzügyi kerete, ami fölé nem megy.

A felmérésből az is látszik, hogy az egyik legjellemzőbb fizetési metódus, hogy egy ember vállalja magára a fizető szerepet, és a program végén osztják szét az összeget

- idézi Szűcs Juditot, az OTP Bank pénzforgalmi területének szenior menedzserét a VG.

Gyengélkedik a belföldi turizmus

Az OTP felmérésének eredményei összecsengenek a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataival: csökkennek a reálbérek Magyarországon a rendkívül magas infláció hatására. Emiatt többeknek kell visszaszorítaniuk olyan kiadásokat, mint például a szórakozás vagy az üdülés, hogy fedezni tudják az alapvető szükségleteiket.

A KSH adatai szerint 6 százalékkal csökkent a belföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma is a magyarországi turisztikai szálláshelyeken áprilisban, éves alapon. 2023 első négy hónapjában pedig 8,4 százalékkal esett vissza a belföldi vendégéjszakák mennyisége az előző év azonos időszakához képest. Viszont kedvező adat, hogy a külföldiek 13 százalékkal több éjszakát töltöttek magyar szálláshelyeken, mint egy évvel korábban.

A turisztikai, azaz kereskedelmi, magán- és egyéb szálláshelyeken nagyjából 1,2 millió vendég 2,9 millió vendégéjszakát töltött áprilisban. A számuk 6,7 százalékkal, a vendégéjszakáké pedig 1,2-vel volt nagyobb az egy évvel korábbinál, ami a külföldi vendégforgalom bővülésével magyarázható.

Az áremelkedések a szálláshelyeket sem kerülték el, így egy 3 csillagos hotel átlagosan nagyjából 30 ezer, egy 4 csillagos pedig 54 ezer forintba került áprilisban két főre, de emelkedett a panziók és az apartmanok ára is. A drágulás leginkább az energiaárak megugrásával, a munkaerő költségének a növekedésével és az élelmiszerárak jelentős emelkedésével magyarázható.

Ne hagyd ki!