A rendszeres, megszakításoktól mentes ülő munka jelentősen növeli a szív-és érrendszeri betegségek, például a szívelégtelenség és a szívroham kialakulásának kockázatát - bizonyították a Massachusetts General Hospital kutatói. Az sem javít sokat a helyzeten, ha munka után az ember edzeni megy. Az viszont igen, ha 30 percenként feláll mozogni vagy például sétálva telefonál.
Hiába edzenek rendszeresen, azok sem érezhetik magukat biztonságban, akik napi hosszú órákat töltenek ülve – állítják amerikai kutatók. A Massachusetts General Hospital friss kutatása szerint a rendszeres testmozgás nem ellensúlyozza az ülő életmód okozta egészségügyi kockázatokat, így különös figyelmet kell fordítani a napközbeni aktivitás növelésére - írja a HVG.
Napi 10 óra ülés, 62 %-kal nagyobb esély a szívrohamra
A digitális kor egyik árnyoldala, hogy az emberek egyre több időt töltenek ülve, akár munka, akár szórakozás közben. Ez azonban jelentősen növeli a szív-és érrendszeri betegségek, például a szívelégtelenség és a szívroham kockázatát. A kutatás szerint a napi 10,6 óránál többet ülők esetében a szívelégtelenség kockázata 45%-kal, míg a szív-érrendszeri halálozás valószínűsége 62%-kal nőtt.
A kutatók 90 000 résztvevő aktivitási szintjét követték nyomon nyolc éven keresztül csuklón viselhető gyorsulásmérők segítségével. Ezek az eszközök - amelyek használatát egyébként szintén érik kritikák - megbízhatóbb adatokat szolgáltattak, mint az önbevallásos módszerek, amelyek hajlamosak alulértékelni az ülőidőt és túlbecsülni a testmozgást. Az eredmények megerősítették, hogy a sok ülés negatív hatásai még azoknál is megmaradtak, akik betartották a heti 150 perc közepesen intenzív fizikai aktivitásra vonatkozó ajánlást.
A kutatók szerint az ülő életmód veszélyei ellen az egyik leghatékonyabb módszer a rendszeres felállás és a mozgás beiktatása. Ajánlott például időzítőket használni, amelyek 30 percenként emlékeztetnek a testmozgásra. A telefonhívásokat állva vagy sétálva érdemes intézni, a rövidebb távokat pedig gyalog vagy a kerékpárral megtenni. A képernyő előtti szórakozás helyett a mozgással járó hobbik, például tánc vagy kertészkedés is csökkenthetik a kockázatokat.
5 perc naponta is sok előnnyel jár
Emellett a napközbeni rendszeres mozgás - például liftezés helyett lépcsőzés - is legalább olyan fontos, mint a célzott edzés, mert minden apró aktivitás hozzájárulhat a szív egészségének megőrzéséhez.
Utóbbi állítást szintén tudományos kutatás igazolta, amelyről korábban írtunk.. A University College London (UCL), valamint a Sydney-i Egyetem tudósai azt vizsgálták, hogy egy kicsivel több fizikai erőfeszítés milyen hatással lehet a “csendes gyilkos” ellen.
Körülbelül 15 000 ember adatait rögzítették, akik 24 órán át viseltek aktivitáskövetőt. Ezzel figyelték meg a vérnyomásuk és a napi mozgásuk közötti kapcsolatot. Mint kiderült: már az is segített, ha valaki beépített öt perc extra mozgást a napi rutinjába. Persze az érdemi változáshoz a szív- és érrendszer nagyobb mértékű megterhelése szükséges.