Átlagosan 8,6%-os testsúlycsökkenést értek el 16 hét alatt a dán Zealand Pharma petrelintide-jével kezelt páciensek- számolt be a vállalat. Így a Zealand Pharma versenybe szállhat az elhízás elleni készítmények piacán, ráadásul az eddigi eredmények szerint nagy előnnyel: a petrelintide ugyanis kevésbé okoz hányingert, mint versenytársai.
A Zealand Pharma új kísérleti súlycsökkentő gyógyszere, a petrelintide ígéretes eredményeket mutat az elhízás elleni küzdelemben. A közepes dózisban alkalmazott petrelintide hatékony súlycsökkenést eredményezett, ráadásul kevesebb mellékhatással, mint jelenlegi piaci versenytársai. A 4,8 mg-os dózisú petrelintide-t kapó páciensek átlagosan 8,6%-os testsúlycsökkenést értek el 16 hét alatt - idézi a Bloomberg hírügynökséget a Portfolio. A legfrissebb kutatási eredményeket a dán biotechnológiai cég a San Antonióban megrendezett ObesityWeek konferencián ismertette.
2030 körül dobhatják piacra
Fontos előny, hogy a petrelintide használata során mindössze a résztvevők egyharmada tapasztalt hányingert, ami lényegesen alacsonyabb arány a többi hasonló - például a Novo Wegovy vagy az Ozempic - készítményhez képest. A Zealand Pharma így most arra építheti fel stratégiáját, hogy a betegek az enyhébb mellékhatások miatt inkább az ő készítményüket választják majd.
A vállalat már ebben a negyedévben megkezdi a petrelintide középfázisú vizsgálatát, és azt tervezi, hogy a gyógyszer 2029-2030 körül kerülhet piacra, miután partnert találnak a gyártás széleskörű bővítésére.
A petrelintide egyedülálló hatásmechanizmusának középpontjában az amilin nevű bélhormon áll, amelyet a hasnyálmirigy az inzulinnal együtt termel. A Zealand Pharma jövőre tervezi egy olyan kombináció tesztelését is, amely az amilinre és - kisebb mértékben - a GLP-1 hormonra támaszkodik, tovább növelve ezzel versenyképességét az elhízás elleni készítmények piacán.
Sokan akarnak meggazdagodni a túlsúlyosakon
Hatalmas a verseny a fogyasztószerek piacán. A dán Novo Nordisk termékét, az Ozempic injekciós tollat például hamisítani kezdték, ugyanis a gyártó nem tud a termékből eleget előállítani - írtuk korábban.
Az osztrák ügyészség augusztusban jelentette be, hogy eljárást indított két férfi ellen, akik hamisított Ozempicet árultak, darabonként 205 euróért (80 ezer forint). Korábban a Reuters arról írt, hogy a BrandShield, az izraeli székhelyű kiberbiztonsági vállalat több mint 250 olyan webhelyet szüntetett meg, amely hamisított fogyasztó injekciót árult.