Mi a baj a német gazdaságban?
Árat csökkentett a Volkswagen
Fotó: Shutterstock

Mi a baj a német gazdaságban? És ez miért rossz nekünk?

Az idei második negyedévben 0,1 százalékkal csökkent a német gazdasági teljesítmény és ez már az utóbbi ötből a harmadik mínuszos negyedév. Ez pedig hatással van Magyarországra is. Drága termelés, problémák az autóiparban.


Húsz éve nem látott válság van a német gazdaságban, az év eleje óta gyakorlatilag nem telik el úgy hét, hogy ne jelentené be valamelyik nagy múltú vállalat a termelés leépítést vagy gyárbezárást - írja a Világgazdaság.

Az utóbbi hónapokban olyan nagy múltú ipari vállalatok jelentettek be leépítéseket, mint a Thyssenkrupp, a Bosch, a ZF. A múlt héten a Volkswagen jelezte, kész gyárbezárásokra is, miután már hónapokkal korábban elkezdte csökkenti személyi rárfodításait. Nemrég derült ki, hogy elhagyja Németországot a világ egyik legnagyobb német vegyipari társasága, a BASF.

Drágult a termelés

Az a modell, ami az olcsó orosz nyersanyagra és fejlett német technológiára épült, és képes volt évtizedeken keresztül Európa legerősebb gazdaságává tenni Németországot, lényegében az orosz-ukrán háború 2022-es kitörésével, és az azt követően kivetett szankciókkal lényegében megszűnt.

Szenved az autóipar

Németországban húzóágazat az autóipar. Ám augusztusban az összes újautóértékesítés 28 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, az elektromos autós piac pedig az állami támogatás tavalyi kivezetése után összeomlott: 69 százalékkal adtak el kevesebbet a tavalyinál. Még a belső égésűekből is kevesebbet vettek a németek.

A legnagyobb probléma azonban az, hogy nem jönnek a külföldi megrendelések kellő számban.

A müncheni Ifo Intézet szerint az üzleti környezet mutatója mínusz 24,7 pontra esett a júliusi mínusz 18,5 pont után, amit a cég iparági szakértője csak úgy kommentált, hogy „az autóiparban a hangulat zuhan”, miután az ágazat a megrendelések hiányától szenved.

A Világgazdaság megjegyzi, hogy a magyar gazdaság teljesítménye még mindig nagyban függ attól, hogy mi történik Németországban. A magyar exportvezérelt modellnek ugyanis kulcsfontosságú, hogy a külső kereslet mielőbb helyreálljon.

Ne hagyd ki!