Több ezer kis üzlet bezárt: ez lehet az oka
Jól betett a kisboltosoknak az élelmiszerárstop

Több ezer kis üzlet bezárt: ez lehet az oka

Bezárt 4000 kisbolt a tavaly év második felében Magyarországon. Nem csak élelmiszerüzletek, hanem különféle szakboltok is. Mi állhat a trend hátterében?


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023 nyarának közepén még 110 253 ilyen üzlet működött országszerte, az év végére viszont 106 296-ra csökkent a számuk. A legtöbb kisbolt a fővárosban húzta le végleg a rolót, ugyanis Budapesten 5,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi üzletek száma a 2023-as év második felében; de arányaiban sok boltot veszített Békés, Baranya, Nógrád és Pest vármegye is, de ott nem érte el az öt százalékot a bezárások száma.

A tavalyi bezárások nem csak az élelmiszer-kiskereskedelmi egységeket érintették – hívta fel a figyelmet Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára az Inforádióban.

Több tényezővel is magyarázható a trend:
- A nagy diszkontláncok, hipermarketek elszívják a célzott vásárlással érkező vevőket, hétről-tétre meghirdetett akcióikkal nagy mennyiségben nagyon kedvező áron kínálnak az élelmiszereken kívül más termékeket is a vásárlóknak;
- A kisboltok, szaküzletek üzemeltetése főleg a nem élelmiszer területen óriási kihívást jelent, ha nincs webshopjuk, azaz nem tudják elérni a célközönségüket digitális eszközökön keresztül.;
- Magasak az üzletek bérleti díjai.
- Egyre nehezebb az alkalmazottak bérének, egyéb közterheinek a kigazdálkodása.

Idén sem hasított eddig a kiskereskedelem

Korábban többször is beszámoltunk a hazai kiskereskedelmi forgalom gyenge 2024-es számairól. 2024 júliusában 2,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos időszakához képest, az év első hét hónapjában éves alapon összességében 2,6 százalékot ért el a növekedés mértéke. Az NGM megítélése szerint az adatok alapján az látható, hogy a magas jövedelemmel rendelkezők megtakarítanak és külföldön fogyasztanak, a középréteg és az átlag alatti keresők pedig elsősorban lakásvásárlásra költik a pénzüket, miközben az is megfigyelhető, hogy a lakosság az áruk vásárlása helyett a szolgáltatások és turizmus iránti keresletét növeli.


Ne hagyd ki!