Több vezető chipgyártó állítja, igen rosszul érintheti a félvezetőipart, hogy idén visszafogott lehet a kereslet. A keresletcsökkenés elsősorban a vezeték nélküli technológiai szektorban jelentkezhet.
Jelentős lehet a visszaesés a félvezetők piacán
Az ipari ügyfelek csökkenő keresletére hivatkozva mérsékelte értékesítési kilátásait Európa egyik legnagyobb chipgyártója, az Infineon Technologies. Főleg a második negyedévben várnak nagy visszaesést, elsősorban az ipari alkalmazásokhoz szánt áramellátó és érzékelő chipek értékesítésében – írja a Bloomberg.
Előttük néhány nappal hasonló várakozásról számolt be az STMicroelectronics és a Texas Instruments is. A két gyártó szintén az ipar lassulására számít a következő időszakban.
Nincs más véleményen a Nordic Semiconductor sem. Igaz, ők az első negyedévre is a vártnál gyengébb előrejelzést közöltek. Amíg a piac körülbelül 114,5 millió dolláros bevétellel kalkulált az esetükben, a vállalat előrejelzése szerint a valós érték 70-80 millió közé eshet.
És ha ez nem lenne elég, a szektor elhúzódó gyengeségére figyelmeztet a Morgan Stanley is.
Azonban a Portfolio megjegyzi, annak ellenére, hogy nehézségek sújtják a félvezetőipar számos szegmensét, úgy tűnik, erős maradhat a kereslet az autóipari chipekre. Márpedig az STMicroelectronics és az Infineon is ebből a szegmensből szerzi a bevételei jelentős részét.
Hiány fenyeget rézből
A Fitch Solutions-höz tartozó BMI korábbi elemzése szerint pedig több mint háromnegyedével emelkedhet a réz világpiaci ára a következő két évben. A drágulást elsősorban kitermelési problémákkal, valamint a megújuló energia térnyerése miatt a fém megugró keresletével magyarázzák.
Emellett az amerikai jegybank szerepét betöltő Fedtől kamatcsökkentés várható az idén, ami gyengítheti a dollárt. Mindez vonzóbbá teheti az abban jegyzett rezet a külföldi vevőknek – írja a CNBC.
Továbbá valószínűsíthető, hogy a javuló gazdasági környezet növelni fogja a globális igényeket az elektronikus berendezésekre és az ipari eszközökre. Márpedig ezen szerkezetek gyártásához jellemzően szükség van rézre. Akárcsak az elektromos járművekhez, hálózatokhoz és szélturbinákhoz, amelyek piaca szintén erőre kaphat az idén.
A Goldman Sachs is jelentős rézáremelkedésre számít, amihez például a rézbányászattal kapcsolatos környezetvédelmi aggályok is hozzájárulhatnak. Mindez több mint félmillió tonnás hiányt eredményezhet a globális rézpiacon 2024-ben.