Hiány alakulhat ki rézből a nemzetközi piacon. A fém keresletének megugrását leginkább a zöld energetikai átállás, valamint a csökkenő termelése hajthatja. Csak az idén több mint félmillió tonna hiányozhat belőle a világpiacon.
Tovább emelkedhet a réz ára
A Fitch Solutions-höz tartozó BMI friss elemzése szerint több mint háromnegyedével emelkedhet a réz világpiaci ára a következő két évben. A drágulást elsősorban kitermelési problémákkal, valamint a megújuló energia térnyerése miatt a fém megugró keresletével magyarázzák.
Emellett az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed várhatóan kamatot csökkent az idén, ami gyengítheti a dollárt. Mindez vonzóbbá teheti az abban jegyzett rezet a külföldi vevőknek – írja a CNBC.
Továbbá valószínűsíthető, hogy a javuló gazdasági környezet növelni fogja a globális igényeket az elektronikus berendezésekre és az ipari eszközökre. Márpedig ezen szerkezetek gyártásához jellemzően szükség van rézre. Akárcsak az elektromos járművekhez, hálózatokhoz és szélturbinákhoz, amelyek piaca szintén erőre kaphat az idén.
A VG hozzáteszi, a Goldman Sachs is jelentős rézáremelkedésre számít, amihez például a rézbányászattal kapcsolatos környezetvédelmi aggályok is hozzájárulhatnak. Mindez több mint félmillió tonnás hiányt eredményezhet a globális rézpiacon 2024-ben.
Növekszik az arany szerepe a külkereskedelemben
Egyébként amikor a közelmúltban arról beszélt a Fed egyik vezetője, hogy hamarosan vége lehet a kamatemelési ciklusnak, ennyi is elég volt ahhoz, hogy emelkedni kezdjen az arany árfolyama.
Részben emiatt úgy kalkulál a Conclude Befektetési Zrt vezetője hogy növekedhet az arany ára is. Két-három éven belül a 2500-2800 dolláros árfolyam lehet reális unciánként. Azonban öt-hét éves távlatban a 4500-4800 dolláros árszint sem elképzelhetetlen.
Az arany árának emelkedése összefügg gazdasági szerepének erősödésével is. (…) A világ eléggé megváltozott körülöttünk. A geopolitikai szembenállás – az, hogy a világ blokkokra töredezett szét - az aranypiacon is érezteti a hatását. (…) A kereskedés súlypontja mindinkább Indiába és Kínába helyeződik át. A távol-keleti, valamint az orosz jegybank pedig az aranytartalékok felhalmozásába kezdett. Mindez arra utal, hogy sokan a dollár hegemóniájának megszűnésére számítanak, és ezért egy olyan pénzügyi rendszer felállításán munkálkodnak, amelyben az arany is szerepet kaphat
– idéztük Juhász Gergelyt, a vállalat vezérigazgatóját néhány hete.
Hozzátette, a BRICS országok egymás közti elszámolásaiban már megjelent az arany. Azonban így sem tartja valószínűnek, hogy ismét aranystandardra álljon át a világgazdaság.