Korábban voltak aggodalmak lítiumhiány esetleges kialakulása miatt
Fotó: Shutterstock

Villanyautók százmillióihoz elegendő lítiumot találtak

Az elektromos járművek jellemzően lítiumion-akkumulátorokat használnak. Korábban többen úgy látták, az e-autók keresletének a felfutásával akár lítiumhiány is kialakulhat a világban. Azonban a mostani felfedezés után nem valószínű, hogy maradni fognak ezek az aggodalmak.


Óriási lítiumlelőhely van az Egyesült Államokban

Azt eddig is tudni lehetett, hogy jelentős mennyiségű lítium rejtőzik a kaliforniai Salton-tó medre alatt. Azonban egy friss kutatás szerint jóval több, mint amire számítottak a szakemberek.

Az USA Energiaügyi Minisztériumának (DOE - Department of Energy) közlése szerint - és a Lawrence Berkey Nemzeti Laboratórium kutatóinak kalkulációja alapján - a lelőhely nagyjából 3400 kilotonna finomított lítium előállítását teszi lehetővé. Ez mintegy 375 millió villanyautó akkumulátorához elegendő. Összehasonlításként: az Egyesült Államokban jelenleg 2,4 millió elektromos autó szeli az utakat. Mindez azt is jelenti, a világ egyik legnagyobb lítiumkészletét rejthetik a tó alatti földrétegek.

Az ott található összes lítium lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy évtizedeken át kielégítse vagy meghaladja a globális lítiumigényt. Ez az Egyesült Államokat teljesen önellátóvá teheti lítiumból, így többé nem kell Kínán keresztül importálnunk

- idézi a DOE közleményét az e-cars.

Egyelőre kérdéses, hogyan fognak nagy mennyiségű lítiumot kivonni a föld alatti geotermikus sóoldatból. Azonban a külszíni fúrások és párologtató medencék kialakítása helyett közvetlenül nyernék ki az alkálifémet az oldatból.

Úttörő debreceni fejlesztés az akkumulátor-technológiában

Egyébként a Debreceni Egyetem alkalmazott kémiai tanszékének a szakemberei úgy látják, a napjainkban elterjedt lítium-akkumulátoroknak jócskán behatárolt a fejlődésük és az elérhető kapacitásuk, valamint meglehetősen körülményes az újrahasznosításuk is. Emiatt évek óta kutatják a megújuló energia tárolásának alternatív lehetőségeit, valamint hogyan lehetne kiváltani a lítiumot más anyagokkal ezen technológiákban.

A mi fejlesztésünk cinkanódot alkalmaz. A cink-levegő akkumulátorok ennek is egy különleges válfajai, hiszen amellett, hogy cink az anódunk, a katódfolyamatnál a levegőből nyerünk oxigént. (…) A rendszer másik előnye, hogy nagy elméleti kapacitással rendelkezik, mindezek alapján ez a lítium-alapú akkumulátorok egyik legígéretesebb alternatívája

- idéztük Nagy Tibort, a kutatást végző tanszék docensét néhány napja.

Hozzátette, a megoldásaikat a gyakorlatban is tesztelték. Készítettek egy olyan cink-levegő rendszeren alapuló akkumulátor-prototípust, amely alkalmas elektromos energia tárolására. Az aksijuk mellett szól például, hogy egyszerű, stabil a működése, nem tartalmaz nehézfémeket, olcsón előállítható és könnyen újrahasznosítható. A következő lépes az akku teljesítményének a növelése lesz, a pozitív tulajdonságai megtartása mellett.


Ne hagyd ki!