Whiskey

Hiába az áremelés, nem isznak kevesebbet a skótok

Skóciában hat évvel ezelőtt vezettek be minimálárat az alkoholra, ami megdrágította a szeszt. Úgy tűnik, ez sem használt, idén rekord skót halt meg az italozás káros egészségügyi következményeitől.


Skóciában 2023 folyamán 1277 ember halt meg közvetlenül az alkoholhoz köthetően, ami a legmagasabb szám 2008 óta. A 2018-ban bevezetett szabályozás 50 penny minimálárat vezetett be alkoholegységenként, amely szeptembertől 65 pennyre emelkedett. Így egy 700 milliliteres whisky legalább 18,20 fontba (8500 forint), egy üveg vodka pedig 17,07 fontba (8000 forint) kerül. A szabályozás célja hogy az alkoholproblémát kezelje - írja az Economx.

Az alkoholfogyasztással kapcsolatos halálesetek Skóciában 2006 és 2012 között csökkenő tendenciát mutattak, de azóta ismét növekedtek. A halálesetek kétharmada férfiakat érintett, és az adatok szerint a legszegényebb területeken élők 4,5-szer nagyobb valószínűséggel halnak meg alkoholhoz köthetően, mint a leggazdagabb területeken élők.

Zárnak be az angol és walesi pubok

Úgy tűnik, Angliában és Walesben más a tendencia. Nemrég írtunk arról, hogy a brit kormány adatai szerint Angliában és Walesben mintegy 239 kocsma zárt be az év első három hónapjában, 56 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában. A Sky News által megszólaltatott szakértők válaszai alapján két ok körvonalazódik. A fiatalok jobban odafigyelnek az egészségre és a fitneszre, valamint szüleiknél kevesebb a szabadidejük. Emellett drágább az egyetem, kénytelenek részmunkaidős állást vállalni, ami nem fér össze az esti italozással. A másik ok a megélhetési költségek elszabadulása is sújtja a pubokat. A CGA tanácsadó cég áprilisi felmérésében minden ötödik ember, aki rendszerint hetente jár kocsmákba és éttermekbe, azt mondta, hogy jelenleg csak ritkábban jár.

Kevesebb a falusi kiskocsma is Magyarországon

Korábban arról írtunk, hogy Magyarországon egyre kevesebb a falusi kiskocsma és presszó. Az alkoholfogyasztás visszaszorítása szempontjából ez nem rossz hír. Viszont sok településen ezek voltak az utolsó fizikai közösségi terek, ahová nem csak az alkohol miatt ültek be az emberek. Úgy tűnik, a kocsmák szerepét is egyre inkább átveszik a virtuális terek. Szerepet játszhat a trendben a falusi lakosság csökkenése, a városba költözés is.

Ne hagyd ki!