Rengeteg kocsma bezárt: mi lehet az oka?
Photo by Fábio Alves on Unsplash

14 év alatt a hazai kocsmák csaknem fele zárt be, ez az oka

A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint miközben 2010-ben még nagyjából 21 500 kocsmánál is többet jegyeztek a nyilvántartások, addig 2023-ban már körülbelül csak 11 500-at.


Az is figyelemre méltó a jelentés szerint, hogy a vendéglátóhelyeken belül az alkoholfogyasztás 2019 óta 25-30 százalékkal esett vissza, de 15 százalékkal kevesebben fogyasztanak nem alkoholos italokat, jó 10 százalékkal kevesebben pedig kávét. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor az ételforgalom megnőtt.

A fiatalok a neten lógnak, az idősebbek dohányboltba járnak

A 24.hu által megkérdezett szakértők, kocsmatulajdonosok szerint a közösségi élmény sok helyen elkezdett megszűnni, hasonlóképpen úgy, ahogyan annak idején a kávéházi kultúra. A változás főként a vidéki kistelepüléseket érintheti.

Ennek több oka is van: egyrészt, gyökeresen átalakult a szórakozási kultúra, a társadalmi szórakozás sokkal inkább az egyéni szórakozás felé vette az irányt a közösségi élmények helyett. A fiatalok már nem mennek unalmukban a kocsmába, inkább a digitális eszközeiken keresztül élnek szociális életet.

Másfelől pedig a nemzeti dohányboltok már lényegében egyfajta kocsmákká alakultak át: főleg a kistelepüléseken ott veszik az italt.

A brit kocsmák is zárnak be

Nemrég írtunk arról, hogy a brit kormány adatai szerint Angliában és Walesben mintegy 239 kocsma zárt be az év első három hónapjában, 56 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában. A Sky News által megszólaltatott szakértők válaszai alapján két ok körvonalazódik. A fiatalok jobban odafigyelnek az egészségre, emellett drágább az egyetem, kénytelenek részmunkaidős állást vállalni, ami nem fér össze az esti italozással. A megélhetési költségek elszabadulása is sújtja a pubokat. A CGA tanácsadó cég áprilisi felmérésében minden ötödik ember, aki rendszerint hetente jár kocsmákba és éttermekbe, azt mondta, hogy jelenleg csak ritkábban jár.

Ne hagyd ki!