Virtuális terek veszik át a kiskocsmák szerepét?
A Somogy vármegyei Mezőcsokonya polgármestere arról beszélt az ATV Híradójában, korábban több presszó is működött a településen, de mostanra mindegyik bezárt. Hiányoznak ezek a helyek, hiszen nem mindenkinek az alkoholizálásról szóltak.
Megszokott összejöveteli helyek voltak, nemcsak az italosok számára, hanem azoknak is, akik beszélgetni szerettek. Ők is hiányolják ezt. Sajnos eljutottunk ide, hogy valamikor négy kocsmánk volt és most már egy sem üzemel
- nyilatkozott a település vezetője, Ballér Péter.
Nógrád megyében, Benczúrfalván is hasonló a helyzet, akárcsak Szabolcsban, a Vásárosnaményhoz tartozó Gergelyiugornyán. Igaz, az utóbbiban a nyáron a Tisza miatt több szórakozóhely is nyitva van, de szezonon kívül nincs hová beülni. Itt a kocsmák helyzete összefügghet azzal, hogy manapság inkább otthon töltik az emberek a szabadidejüket – véli a polgármester.
A kikapcsolódás olyan formája, hogy kocsmázás, az háttérbe szorult és ez szerintem örömteli dolog. Azt is látom, hogy amikor valaki esetleg betér este a városban szintén komoly számban csökkent kocsma, vagy vendéglátó egység valamelyikébe, akkor kevesebb időt tölt el és megy haza a családjához
- vélekedett Filep Sándor.
Egy vendéglátós pedig arról beszélt, sokan inkább online élnek közösségi életet manapság, egyre kevesebben ülnek be valahova egy-egy sör mellé.
Továbbra is óriási mennyiségű alkohol fogy Európa keleti felében
Egyébként 189 ország italozási szokásait vizsgálta meg a Central Intelligence Agency (CIA) tavaly. A méréseik alapján nyolc európai ország szerepel az első tíz között az arányaiban legnagyobb alkoholfogyasztók listáján. Köztük hat a kontinens keleti feléről.
A lista első helyezettje a Cook-szigetek 13 liter tiszta szesz/év/fő-s mutatóval. Őket Lettország, Csehország és Litvánia követi. Az első tízbe Európából bekerült Ausztria, Észtország, Franciaország, Bulgária és Szlovénia is. A top20-ban a kontinens keleti feléből feltűnik még Lengyelország (13.), Románia (14.), Magyarország (16. - 10,79 liter tiszta szesz/év/fő) és Fehéroroszország (18.) - írta a Daily Mail.
A Cook-szigeteken a lakosságnak nagyjából a fele nyilatkozta, ivott alkoholt a kutatást megelőző 30 napban. Emellett érdekesség, hogy Lettországban és Litvániában minden tizedik lakos alkoholfüggőnek számít. Egyébként a WHO szerint a Földön 2,3 milliárd ember rendszeresen fogyaszt alkoholt.
A világranglista utolsó helyezettjei muzulmán országon (a Korán tiltja az alkoholfogyasztást): Banglades, Kuvait, Mauritánia, Szaúd-Arábia és Szomália. Ezekben az államokban nulla fogyasztást jegyeztek fel.