Az EU-ban csak nálunk nem engedélyezett a klasszikus erkélynapelem
Fotó: Shutterstock

Így lehet erkélyre napelemet telepíteni nálunk

Magyarországon is van egy kiskapu a szabályozásban, mely lehetőséget kínál napelemes rendszerek erkélyre telepítésére. Azonban ezek nem az Európai Unióban elterjedt erkélynapelemes megoldások. Egyébként az EU-ban csak nálunk nem engedélyezettek a klasszikus erkélynapelemek.


Itthon is van lehetőség erkélyre napelemet telepíteni

Csupán Magyarországon nem engedélyezettek a klasszikus erkélynapelemek az Európai Unióban. Ezek hagyományos fali csatlakozón keresztül táplálnak áramot a lakás vezetékeibe. A magyarországi áramszolgáltatók pontosan az ilyenfajta visszatáplálást kifogásolják. Emiatt nem lehet a „dobozos” rendszert alkalmazni társasházi lakásoknál.

Mivel kötelező az inverter használata, csak a családi házaknál megszokott, nagyobb teljesítményű napelemrendszerek kisebb és technikailag leegyszerűsített változata telepíthető a lakásokba. Azonban ez költséges villanyszerelési munkát igényel.

Igaz, az ELMŰ Hálózati Kft. jóváhagyott egy budapesti, hetedik emeleti társasházi lakás erkélyére tervezett napelembeszerelést januárban. Azonban a HVG megjegyzi, ez nem azt jelentette, hogy az áramszolgáltató a napelempanelek kihelyezését hagyta jóvá, hanem az elektromos hálózatba kapcsolt inverteres rendszer telepítését. Ez alakíthatja a panelek által termelt áramot váltóárammá. A szolgáltató az inverter wattban mért kapacitását szabályozza és engedélyezi.

Azt a konstrukciót, amely nem haladja meg a 800 wattot, elég csak bejelenteni. Viszont továbbra is ki van zárva az egyszerűbb, hagyományos értelemben vett erkélynapelemek használata.

Tömegek telepítik az erkélynapelemeket szerte az Unióban

Miután Németországban a hétszeresére nőttek a mini napelemek eladásai 2023 első három hónapjában éves alapon, a szakértők szerint akár 12 millió modult is telepíthetnek az országban az évtized végéig. Emellett Európában például Ausztriában, Franciaországban, Lengyelországban, valamint az Egyesült Királyságban és Svájcban is nagy a kereslet a technológiára.

Ezekben az országokban a kormányzatok igyekeznek megkönnyíteni a napelemek rendszerbe állítását, egyszerűbbé téve az engedélyezést. A mini napelemek beszerelése egyszerű, nem igényli szakember alkalmazását, mert mindenki maga is meg tudja csinálni: egyszerűen csak be kell dugni a konnektorba

- nyilatkozta Christian Ofenheusle, az Empower Source vezetője a Deutsche Wellének korábban.

Megéri telepíteni?

Az erkélynapelemeknél nagyon fontos az optimális beállítás: mindig dél felé kell nézniük. Azonban amíg a világ naposabb régióiban egy 400 wattos mini napelem körülbelül 800 kilowattóra energiát állíthat elő egy év alatt, Közép-Európában ennek nagyjából a felét.

Németországban az egyedülállók átlagosan 1500 kilowattóra energiát fogyasztanak évente, egy négyszemélyes család pedig nagyjából 4000-et. Tehát egy mini napelem nem képes fedezni egy lakás éves fogyasztását, azonban a villanyszámlát lényegesen csökkentheti.

Az online kereskedők 400-1200 euróért (durván 150 ezer - 450 ezer forint) árusítják a mini napelemeket Németországban. Jelenleg egy kilowattóra áram ott 30-50 eurocentbe (115-200 forint között) kerül, így a megtérülés átlagosan 6-9 év. Egy ilyen mini napelem 25 évig üzemelhet, tehát 16-19 évig hozhat tiszta hasznot a németeknél a jelenlegi energiaárak mellett

Ne hagyd ki!