Gázcsóva a konyhában

Drágul a földgáz! Mutatjuk, mi lehet az oka

Ausztráliában kialakuló sztrájkveszély miatt hirtelen megugrott a földgáz ára a piacon. Az amerikai ár ebben a hónapban 18 százalékkal, az európai piac viszonyítási alapja, a holland földgáz pedig három nap alatt 24 százalékkal emelkedett.


Megint kilőttek a földgázárak, hogy Európa elkezdett felkészülni a fűtési szezonraírja a CNN. Több ausztrál LNG-t, azaz folyékony földgázt előállító üzemben is harcolnak a szakszervezetek a munkahelyi biztonság és a bérek növelése érdekében.

Ez is érdekes lehet számodra: Így állunk Európában a gáztározóink feltöltöttségével

Esetleges munkaleállásokkal pedig a globális termelés 10 százalékát kellene a felvevőpiacnak máshonnan pótolnia. Igaz, hogy nem Európa, hanem legfőképp Ázsia az, aki onnan vásárolt földgázt, azonban ezáltal a kontinens megtarthatja magának azokat az energiakészleteket, amelyek alapesetben Európába szoktak kerülni.

F\u00f6ldg\u00e1zvezet\u00e9k

Ezelőtt a gázáremelkedés előtt már volt a közelmúltban egy erős drágulás, amikor Szaúd-Arábia a kőolajkitermelését, Oroszország az exportját korlátozta. Az orosz-ukrán háború kezdete óta kontinensünk államai azon dolgoznak, hogy lehetőleg norvég, illetve amerikai és katari földgázimporttal helyettesíthessék a megszokott oroszt.

Ezt is olvasd el: Drága vagy olcsó az orosz gáz? Kiszámolták!

Az ausztrál válság – amely egyébként a szakértők szerint a nemzetközi nyomás miatt nem fog elhúzódni – következtében az ázsiai és az európai felvásárlók egymásra licitálhatnak a különböző piacokon.

Az igazán súlyos energiaválság viszont nem valószínű, mivel az év ezen szakaszában megszokottnál nagyobb tartalék áll rendelkezésre. Továbbá, ha pedig összehasonlítjuk az árakat, a tavalyi brutális 340 euró/megawattórányi földgáz helyett ez ezzel az aktuális drágulással is csupán 37,5 euró. (Azaz 130 ezer forint helyett jelenleg közel 14 ezer forint.)

Ne hagyd ki!