A legnagyobb napelemgyártója elbocsátásokra is kényszerült a gyenge forgalom miatt
Fotó: Shutterstock

Óriási a túlkínálat: Esik a napelemek ára

Hatalmas a túlkínálat a napelemek piacán, és ez jócskán lenyomja a termék világpiaci árait is. A csökkenő bevételek miatt a világ legnagyobb napelemgyártója nagyjából harmadával kényszerül csökkenteni az alkalmazottai számát.


Túlkínálat van a napelemek piacán, és ez az árakon is meglátszik

Nagyjából négy hónapja kezdődtek az elbocsátások a világ legnagyobb napaelemgyártójánál, a kínai Longi Green Technology Energy-nél. Mire a végére érnek körülbelül 30 százalékkal csökkenhet a dolgozóik létszáma a Telegraph szerint.

A leépítés oka a rendkívüli túlkínálat a napelemek világpiacán, ami a termékeik árszintjét is lefelé nyomja. Mindez meglátszik a kínai cég bevételein is.

A vállalat tavaly mintegy 80 ezer embert foglalkoztatott.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) már januárban arra figyelmeztetett, a számításaik szerint idén világszinten 1100 gigawatt kínálat fog szemben állni „csupán” 402 gigawatt kereslettel. Tehát a nemzetközi kínálat nagyjából 275 százaléka lehet a globális keresletnek. Sőt, az előrejelzésük szerint 2028-ban sem lesz sokkal másabb a helyzet, amikor a 1300 gigawatt lehet a kínálati oldalon, valamint 540 a keresletin.

A VG hozzáteszi, mindez készletfelhalmozódáshoz vezetett az európai és amerikai raktárakban is. A túlkínálat pedig egyre lejjebb szorítja a globális napelemárakat. Például a tajvani EnergyTrend elemzőcég adatai szerint 2022 eleje óta az egyik legkeresettebb, 182 milliméteres M10 napelem árszintje nagyjából 70 százalékot esett.

A világ lenagyobb úszó naperőműve épül Hollandia partjainál

Egyébként elkezdődtek a világ legnagyobb úszó naperőművének a tervezési-építési munkái. A projekt a holland Solar Duck nevéhez köthető. Ők elsősorban Hollandiában a napelemek telepítéséhez használható szárazföldek szűkössége miatt fordultak a tengerek felé. A projektjük az ország nyugati partjai mentén valósulhat meg - írja az Interesting Engineering.

A technológiához igen nagy reményeket fűznek, hiszen különösen hasznos lehet a tengerek és az óceánok azon területein, amelyeken nagyon sokat süt a nap, viszont alig fúj a szél. Ilyen térségek találhatók például a Karib-térségben, Japánnál, illetve Dél-Koreához és Ománhoz közel. Ezek a készülékek a zöldenergia-termelés mellett mérsékelhetik az országok szén-dioxid-kibocsátását és a gázfüggőségét is.

A Solar Duck 5 MW-os projektje nagyjából 8,4 millió euróba, azaz körülbelül 3,3 milliárd forintba kerülhet. Viszont egyelőre arról nincs hír, mikortól termelhet az erőmű.

Ne hagyd ki!