Eltérő mértékben támogatják az Európai Unió országai a lakossági napelemes rendszerek telepítését. Soroljuk, pénzügyileg mely tagállamokban segítik leginkább a kormányok ezen energetikai megoldások elterjedését, valamint hol a legkevésbé.
Eltérő mértékben támogatják az uniós kormányok a napelemes rendszerek terjedését
Az Enpal energetikai vállalat hasonlította össze az uniós országok fotovoltaikus támogatásait. Rávilágítottak, amíg egyes tagállamok inkább a napelemes rendszerek telepítését támogatják, mások főképp a hálózatba táplált kilowattórák után fizetnek prémiumot. Az Európai Unióban csupán Finnországban és Észtországban nincsenek ilyen jellegű támogatások.
Amennyiben a betáplálási tarifa áll a támogatási program középpontjában, akkor a magánszemélyek a hálózatba táplált villamos energia kilowattórái után kapnak bizonyos összeget az államtól. Ilyen formában leginkább Luxemburg támogatja a lakóit, 15,5 centtel kilowattóránként. A lista második helyén Olaszország és Franciaország osztozik 10 centtel, majd Németország következik a sorban 7,1 centtel.
Viszont számos kormány inkább a lakossági napelemes rendszerek telepítésének az anyagi támogatására helyezi a hangsúlyt. Az EU-n belül 19 ország támogatja így a háztartások beruházásait. A legbőkezűbbek Görögország (16 ezer euró), Svédország (8400 euró) és Bulgária (7660 euró). A lista negyedik helyén pedig Magyarország szerepel 7540 euróval.
A Magyar Mezőgazdaság azt is bemutatja, hol kapják a legkisebb támogatást a beruházó lakosok. A lista utolsó előtti helyén Lengyelország áll maximum 1540 euróval, a sort pedig Szlovákia zárja 1500 euróval.
Tömegek telepítik az erkélynapelemeket szerte az Unióban
Egyébként miután Németországban a hétszeresére nőttek a mini napelemek eladásai 2023 első három hónapjában éves alapon, a szakértők szerint akár 12 millió modult is telepíthetnek az országban az évtized végéig. Emellett Európában például Ausztriában, Franciaországban, Lengyelországban, valamint az Egyesült Királyságban és Svájcban is nagy a kereslet a technológiára.
Ezekben az országokban a kormányzatok igyekeznek megkönnyíteni a napelemek rendszerbe állítását, egyszerűbbé téve az engedélyezést. A mini napelemek beszerelése egyszerű, nem igényli szakember alkalmazását, mert mindenki maga is meg tudja csinálni: egyszerűen csak be kell dugni a konnektorba
- nyilatkozta Christian Ofenheusle, az Empower Source vezetője a Deutsche Wellének.
Megéri telepíteni?
Az erkélynapelemeknél nagyon fontos az optimális beállítás: mindig dél felé kell nézniük. Azonban amíg a világ naposabb régióiban egy 400 wattos mini napelem körülbelül 800 kilowattóra energiát állíthat elő egy év alatt, Közép-Európában ennek nagyjából a felét.
Németországban az egyedülállók átlagosan 1500 kilowattóra energiát fogyasztanak évente, egy négyszemélyes család pedig nagyjából 4000-et. Tehát egy mini napelem nem képes fedezni egy lakás éves fogyasztását, azonban a villanyszámlát lényegesen csökkentheti.