Villanykörték sora
Fotó: Shutterstock

Így változtatná meg a kormány a rezsicsökkentést a közeljövőben

Az Európai Bizottság felé a kormány egy kidolgozott dokumentumban elővetítette, hogyan alakítaná át középtávon a rezsicsökkentés rendszerét. A dinamikus árképzést is lehetővé tevő változtatások fő célja szerintük elsősorban nem a villamosenergia-megtakarítás, hanem a fogyasztói tudatosság növelése. Az anyag másik lényeges pontja pedig egy 224 milliárd forintos keretösszegű, új energiahatékonysági pályázat.


Hogyan is került elő egy ilyen átalakítási terv?

Mindez azután került szóba, mikor is az Európai Bizottság a friss országonként eltérő ajánlásának keretein belül arra kérte a magyar kormányt, hogy reformálja meg a rezsicsökkentési rendszert. Röviden: tegye célzottabbá a támogatási segítség mértékét. Először ezt elutasította a kormány, azonban most mégis előkerült az alábbi dokumentum.

Ezt is olvasd el: Így változhat a vízdíj a szakértők szerint

A dinamikus árképzés

\u00c1ramfogyaszt\u00e1st jelz\u0151 \u00f3ra

Fotó: Shutterstock

Olyan reformot tervez a magyar kormány, amely minden lakossági áramfogyasztónak lehetővé teszi majd, hogy dinamikus árképzés szerint vehesse az áramot évi 2523 kWh, azaz a rezsivédett árú éves fogyasztás felett

– találta meg a Portfolio az uniós helyreállítási terv friss dokumentumai közt.

A célja ennek, hogy a rezsivédett szinten túl az állampolgárok úgy tudjanak spórolni az áramon, hogy majd akkor vesznek amikor éppen olcsó a piacon. Jelenleg a normál A1-es díjszabású rezsivédett ár 36 Ft/kWh felett 70,1 forint árban vehető az energia. A tervek szerint azonban ez sokkal olcsóbb lesz, hiszen a piacról véve a dinamikus árazással jócskán lehet majd a dupla árból faragni.

Ez is érdekelhet: Ársapka: belenyúl a kormány a hazai vállalkozások áramdíjába

Energiahatékonysági pályázat

Ez egy 224 milliárd forint mértékű, magyarán szólva igen jelentős lakossági energiahatékonysági beruházási program. Ennek nyomán akár mélyfelújítás – azaz egy régebben épült lakóház egyes szerkezeti és gépészeti elemeinek átfogó korszerűsítése – is szóba jöhetne. A teljes nettó beruházási költséget megfinanszírozná a program részben támogatásból, részben pedig kedvezményes hitelből. A célkitűzés az, hogy 20 ezer ingatlan újuljon meg ezáltal és így az ország primer energiafelhasználása évi 171 GWh-val csökkenjen.

A reform és a beruházás várható eredményét így foglalja össze a dokumentum:

jól előkészített támogatási kérelmek és hatékonyan megvalósított felújítások.

Ne hagyd ki!