Az MVM energetikai cég bejelentette, júniustól nem küld kisebb részszámlákat az ügyfeleinek. Amennyiben az nem ér el egy bizonyos összeget, akkor csak a következő hónappal együtt kell befizetni.
Nem küld kis részszámlákat az MVM
Az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. arról értesítette az ügyfeleit, június 1-től nem készít és nem küld részszámlát, amennyiben az elszámolása nem éri el a bruttó 1836 forintot (nettó 1446 forint).
Amennyiben a havi elszámolás nem éri el ezt az összeget, akkor a következő hónappal együtt kell befizetni. Azonban ha a kettő együtt sincs bruttó 1836 forint, tovább tolódhatnak, így akár több hónap is összevonódhat.
Hozzáteszik, összeghatártól függetlenül mindig küldik az elszámolószámlákat a diktálás vagy a mérő éves leolvasása után.
Idén marad a rezsicsökkentett gáz-, áram- és távhőár
Egyébként Lantos Csaba energiaügyi miniszter már korábban kijelentette, ebben az évben nem emelkedik se az áram, se a gáz, se a távhő rezsicsökkentett lakossági ára, a rendszerhasználati díjhoz sem nyúlnak hozzá.
A miniszter a rezsicsökkentési rendszerre és a 2023-as költségvetésben négyszereződő Rezsivédelmi Alapra utalva elismerte, hogy „ennek a költségvetésen keresztül mindannyian fizetjük az árát”. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az MVM a korábbi hónapokban több olyan programot is kezdeményezett, amikor önhibáján kívül szembesülnének bizonyos társadalmi csoportok megugró rezsivel (például bérlakás, egyházi-önkormányzati lakások), és ilyen esetekben is segítséget kellett nyújtani.
A miniszter szerint nem öncél eljutni az energiafüggőség helyzetéből az energiaszuverenitáshoz, hiszen azt előre lehet látni, hogy a jelenlegi 44 TWh körüli éves áramfogyasztás 2030-ra 68 TWh-ra fog nőni egyrészt az iparosítás, másrészt a gazdaság és a társadalmi elektrifikációs folyamatai miatt. Leszögezte, bár jelentősen nőnie kell az áramtermelési kapacitásoknak, ezzel együtt is „csökkenteni óhajtjuk az energiafelhasználásban a földgáz súlyát”, és ez azzal együtt is így lehet, hogy közben a kormány döntése értelmében „három nagy CCGT-t tervezünk megépíteni az elkövetkező években”. Ezek nagy, 500 MW körüli méretű rugalmas, kombinált ciklusú gázerőműveket jelentenek.
A megújuló energiatermelési kapacitások kapcsán jelezte: „a napelemek mellé bejönnek a szélkerekek és sokkal jobban szeretnénk kiaknázni a geotermiát fűtésre és áramtermelésre is”. Leszögezte: „létkérdés, hogy képesek legyünk az így megtermelt villamos energiát tárolni, ehhez igen jelentős összegeket kell befektetni”.