Hamarosan ismét pályázhat a lakosság napelemek telepítésére
Fotó: Shutterstock

Új részletek az érkező napelemes pályázatban

Januárban indul az újabb lakossági napelemes-energiatárolós állami pályázat. Úgy tűnik, a korábbi hírekkel ellentétben a 4 kW-os napelemes és a 8 kWh-os akkumulátoros rendszereknél nagyobbakra is lehet pályázni.


Szivárognak a hírek az érkező lakossági napelemes pályázatról

Korábban azt jelezték az Energiaügyi Minisztérium illetékesei, a január elsejével induló 75 milliárdos lakossági napelemes és energiatárolós pályázaton (Napenergia Plusz program) a háztartások 4 kW-nyi kapacitású napelemre és 8 kWh-nyi kapacitású akkumulátoros tárolóra kérhetnek 65 százalékos vissza nem térítendő támogatást.

Azonban a Magyar Napelem és Napkollektor Szövetség (MNNSZ) szerint az ilyen méretű rendszerek nem elterjedtek a magyarországi kínálatban. Azonban az ágazati szakmai szervezetek és a kormányzat múltheti egyeztetésén Steiner Attila minisztériumi illetékes bejelentette, nagyobb rendszerek is támogathatók lesznek.

Ugyan egyelőre nincsenek konkrétumok, azonban az MNNSZ azt közölte, a napelemes szövetségek korábbi észrevételei és javaslatai alapján 5 kW napelem- és 10 kW tárolókapacitásos rendszerek szerepelhetnek a trendben.

Megállíthatatlannak tűnik a napenergia térhódítása

Egyébként fordulóponthoz érkezett a világ - vélik a brit Exeteri Egyetem és a University College London kutatói. Arról írnak a Nature Communications-ben, az egyre hatékonyabb rendszerek, valamint a napelemek gyors terjedése miatt mostanra szinte biztos, hogy a napenergia 2050 előtt a világ domináns energiaforrásává válik. Azonban úgy látják, van négy kihívás, ami ennek érdekében megoldásra vár. Ezek pedig:

  • nincs mindenhol stabil villamosenergia-hálózat;
  • a fejlődő országban nincs kellőképpen támogatva a napenergia használata;
  • problémák merülhetnek fel az ellátási láncok kapacitásával;
  • politikai ellenállás várható a fosszilis energiát termelő, munkahelyeket elvesztő régiókban.

A tudósok úgy látják, ezen problémák orvoslása inkább előmozdíthatja az átállást, mint a szén-dioxid-adó kivetése. Emellett felhívták a figyelmet a technológiában rejlő további lehetőségekre is.

A hagyományos modellek hajlamosak azt feltételezni, hogy valamikor a közeljövőben véget ér az a fejlődési folyamat, aminek köszönhetően a cégek egyre inkább a napenergiát használják, holott a valóságban még mindig óriási a fejlődési potenciál a technológiában

- idéztük Femke Nijsse-t, az Exeteri Egyetem tudósát néhány napja.

Ne hagyd ki!