Vadgázolás autóval: ki fizeti a kárt?
Shutterstock

Vadgázolás autóval: ki fizeti a kárt?

A vadgázolás szempontjából az ősz a legkritikusabb időszak. Ki fizeti a kárt, ha elütünk egy vadat és sérül az autónk? Egyáltalán mit kell tenni ebben a helyzetben?


Az elmúlt években átlagosan mintegy évi 5200 vadgázolás történt hazánkban. Mit kell tenni ebben az esetben? Ilyen balesetekkor az autóvezetőnek értesítenie kell a rendőrséget és a helyi vadásztársaságok, valamint a helyszínen kell maradnia, amíg az illetékesek oda nem érnek. Bűnténynek minősül, ha valaki addig elhagyja a helyszínt. Az pedig lopásnak, ha elviszi a vadat.

Ha nem űzik a vadat, nem felelős a vadásztársaság

Amennyiben nem a vadásztársaság miatt – vadászat, hajtás-űzés, rossz helyre telepített etető-itató– téved fel az úttestre a vad, hanem önszántából, a vadásztársaság mentesül a felelősség alól.

Abban az esetben ha autópályán vagy autóúton történik a végzetes találkozás, az adott útszakasz kezelője lesz felelősségre vonható.

Az ilyen balesetekben keletkezett károk megtérítésére lehetőség van ún. vadkár casco biztosítás kötésére – ezekkel csak a vaddal való közvetlen ütközés okozta károsodás kifizetése érhető el, illetve kártérítés igény benyújtására a gyorsforgalmi út kezelőjéhez.

Mivel a jogszabály-módosítás viszonylag friss, tavaly júniusi, az ilyen esetekre vonatkozó egységes bírói gyakorlat nem kristályosodott még ki. Abban az esetben ha a közútkezelő nem hajlandó fizetni – mondván: ő mindent megtett a vadmentes átjárhatóságáért – a kialakult jogvitában egymásnak ellentmondó ítéletek születnek a kezdeti időszakban - írja a Totalcar autós szakportál.

A gazdákat is érheti kár: ez a teendő vadkár esetén


Nemcsak a járművekben okozhatnak kárt a vadak, hanem a termőföldeken is. Ha vadkár éri a gazdát, a hazai szabályozás értelmében a megtérítési igényét a kár bekövetkezésétől, illetve észlelésétől számított öt napon belül (ezt 15-ről csökkentették) írásban kell közölnie a területen illetékes vadgazdálkodóval. A vadkárral kapcsolatban érdemes tudni, hogy a föld használójára is érvényes a kármegelőzési kötelezettség. Tehát előzetesen egyeztetnie kell a vadászatra jogosulttal arról, hogyan lehet elriasztani a termését veszélyeztető állatokat, majd az alapján megtenni a szükséges lépéseket. A kifizetett vadkár összegét csökkentheti, ha a károsult elmulasztja ezeket.


Ne hagyd ki!