Elég bőkezűen bánik az Európai Parlament a képviselőkkel mandátumuk lejártát követően: a főszabály szerint minden hivatalban eltöltött évük után egyhavi tiszteletdíjra jogosultak, a gyakorlatban azonban legalább hat hónapnyi illetményt kap minden képviselő, írja a 24.hu.
A szabály értelmében azok a képviselők is félévnyi búcsúpénzt kapnak, akik csak egy ciklust, azaz öt évet töltöttek Brüsszelben és Strasbourgban. Mivel jelenleg 10 377 euró a havi képviselői tiszteletdíj, ez 62 262 eurót, közel 25 millió forintot jelent a hét alábbi magyar képviselő számára:
- Hidvéghi Balázs (Fidesz)
- Trócsányi László (Fidesz)
- Tóth Edina (Fidesz)
- Rónai Sándor (DK)
- Ara-Kovács Attila (DK)
- Cseh Katalin (Momentum)
- Donáth Anna (Momentum)
- Gyöngyösi Márton (Jobbik).
A fideszes Járóka Lívia húsz éve lett EP-képviselő, de 2014-ben nem került be az EP-be – akkor tízhavi végkielégítést kapott. Csak 2017-ben, Pelczné Gáll Ildikó lemondása után lett ismét tagja az Európai Parlamentnek, így most héthavi búcsúpénzre, 72 368 euróra (közel 30 millió forintra) számíthat.
Három magyar EP-képviselő két ciklust, azaz tíz évet dolgozott az EP-ben, nekik 103 770 euró, azaz 41 millió forint jár – ennyi végkielégítést kap az MSZP-ből a ciklus közben kilépő Ujhelyi István és a fideszes Bocskor Andrea és Deli Andor.
A legmagasabb összegre a fideszes Kósa Ádám számíthat, aki az első olyan európai parlamenti képviselő, aki jelnyelven kommunikál. Kósa 2009-ben, három ciklussal ezelőtt került be az EP-be, ennek értelmében 155 655 euró, hozzávetőleg 61,5 millió forint illeti.