A JPMorgan és a Commerzbank ellenében döntött egy moszkvai bíróság. A döntés értelmében lefoglalható a pénzintézetek Oroszországban hátrahagyott vagyona. Szakértők szerint hasonló döntések sora várható a jövőben.
Nyugati vagyont foglalnak le az oroszok
Egy moszkvai bíróság jóváhagyta a JPMorgan és a Commerzbank európai leányvállalatainak Oroszországban tartott mintegy 12,4 millió euró (durván 4,8 milliárd forint) értékű vagyonának lefoglalását. A pert a Transkapitalbank indította. Az orosz pénzintézetet is súlyosan érintik a 2022-ben kezdődő orosz-ukrán háború miatt bevezetett nyugati szankciók.
A szakértők attól tartanak, a jövőben több hasonló döntés várható Oroszországban. Így nem csoda, hogy a Reuters hírügynökség szerint a nyugati bankok és más vállalatok is aggódnak az oroszországi pénzeszközeik és ingóságaik biztonsága miatt.
Megemlítik, hogy a szankciókra válaszként Moszkva új vezetőséget nevezett ki számos nyugati cég oroszországi leányvállalatának élére. Emellett a vállalatokat jelentős árengedményekre kényszerítette. Az Economx megjegyzi, mindezek miatt eddig nagyjából ezer nyugati cég vonult ki az országból.
Orosz beruházások maradnak el a nyugati szankciók miatt
Egyébként a nyugati országok szankciói közül néhány csak korlátozott hatást gyakorol, de vannak köztük eredményesebbek is. Például a Bloomberg szerint jól látszik, hogy az ország északi területein jelentősen visszaestek a beruházások. Márpedig a térség stratégiai fontosságú lett a klímaváltozás miatt az elmúlt években. Az olvadó jégtakaró lehetőséget adott a hajózásra, valamint az ásványkincsek kitermeléséhez is.
Például Oroszország ambiciózus terveket szőtt az északi Kara-tengeren talált gázmezők kiaknázására annak érdekében, hogy vezető szereplővé váljon a cseppfolyósított földgáz (LNG) piacán. Az ukrajnai konfliktus felgyorsította ezeket a terveket. Viszont jelentős részben a szankciók miatt az Arctic LNG 2 projekt, valamit az orosz LNG-kapacitások bővítése is elakadt.
Az amerikaiak tisztában voltak az orosz LNG-kapacitások fontosságával, ezért stratégiájuk részeként igyekeztek fékezni azok bővülését. Így nem csoda, hogy a szankciók miatt (a termelés és a szállítás szempontjából rendkívül fontos eszközökhöz nem jut hozzá Oroszország) Moszkvának nehézségeik vannak az ilyen jellegű projektek megvalósításában.
Az orosz kormány mára változtatott a tervein. Óvatos növekedést terveznek, ami azt jelzi, a nagyszabású projektek néhány évig nem hozhatnak jelentős eredményeket. Moszkva próbál alternatív megoldásokat keresni (például tartályhajókra lenne szükségük, amit maguk gyártanának le), de a lehetséges verziók mind hosszú időt vehetnek igénybe.