Ezen a területen beértek a nyugati szankciók
Fotó: Shutterstock

Súlyos gyomrost kapott az orosz gázipar

Megkérdőjelezhető számos Oroszországgal szembeni nyugati gazdasági szankció hatása. Azonban vannak olyan területek, amelyeken igen érzékenyen érintették a korlátozások Moszkvát. Van ilyenre példa a földgázszektorban is.


Orosz beruházások maradnak el a nyugati szankciók miatt

Oroszország 2022-es ukrajnai invázióját követően nyugati országok szankciókat vezettek be az oroszok ellen. Ezek közül néhány csak korlátozott hatást gyakorol, de vannak köztük eredményesebbek is. Például a Bloomberg szerint jól látszik, hogy az ország északi területein jelentősen visszaestek a beruházások. Márpedig a térség stratégiai fontosságú lett a klímaváltozás miatt az elmúlt években. Az olvadó jégtakaró lehetőséget adott a hajózásra, valamint az ásványkincsek kitermeléséhez is.

Például Oroszország ambiciózus terveket szőtt az északi Kara-tengeren talált gázmezők kiaknázására annak érdekében, hogy vezető szereplővé váljon a cseppfolyósított földgáz (LNG) piacán. Az ukrajnai konfliktus felgyorsította ezeket a terveket. Viszont jelentős részben a szankciók miatt az Arctic LNG 2 projekt, valamit az orosz LNG-kapacitások bővítése is elakadt.

Az amerikaiak tisztában voltak az orosz LNG-kapacitások fontosságával, ezért stratégiájuk részeként igyekeztek fékezni azok bővülését. Így nem csoda, hogy a szankciók miatt (a termelés és a szállítás szempontjából rendkívül fontos eszközökhöz nem jut hozzá Oroszország) Moszkvának nehézségeik vannak az ilyen jellegű projektek megvalósításában.

Az orosz kormány mára változtatott a tervein. Óvatos növekedést terveznek, ami azt jelzi, a nagyszabású projektek néhány évig nem hozhatnak jelentős eredményeket. A Portfolio megjegyzi, Moszkva próbál alternatív megoldásokat keresni (például tartályhajókra lenne szükségük, amit maguk gyártanának le), de a lehetséges verziók mind hosszú időt vehetnek igénybe.

Fejlesztésekre lehet szüksége az EU-nak az orosz gázról való leváláshoz

Egyébként olaj- és gázipari vezetők a CERAWeek energetikai konferencián elhangzott beszédei alapján infrastrukturális fejlesztésekre van szüksége az Európai Uniónak, ha legalább annyira le akar válni az orosz gázról 2027-ig, mint a nyersolajról tette. Márpedig erre szólította fel az Európai Bizottság a tagállamok vezetését - írja a Reuters.

A cseppfolyósított földgáz átirányítása és a visszaalakító terminálok építése nem jelent hosszú távú megoldást

idéztük John Ardillt, az Exxon Mobil alelnökét néhány hete.

Az infrastruktúra nem volt és még mindig nincs meg. Ebben a szakaszban Európa nem tudná elvágni az LNG-t. Az olajjal ellentétben Európa egy kicsit pragmatikusabb, amikor az orosz gáz fogadásáról van szó. (…) A Gunvor továbbra is teljesíti hosszútávú szerződését az orosz LNG Európába történő szállítására, de nincs hely az orosz spotpiaci LNG-mennyiségének

– tette hozzá Torbjörn Törnqvist, a Gunvor elnöke.

Ne hagyd ki!