Magyarországnál csupán Szlovákia és Litvánia van jobban kitéve az orosz földgáznak az Európai Unióban. Északi szomszédunk függősége azonban napokon belül csökkenhet, miután júniustól megkezdhetika földgáz nagy tételű vásárlását egy észak-európai termelőtől. A szakértők viszont ennek a kockázataira is figyelmeztettek.
Új gázszállítót talált Szlovákia
A szlovák gázszállítók korábbi terve az volt, hogy cseppfolyósított földgázzal (LNG) csökkentik Szlovákia oroszoktól való gázfüggőségét. Most azonban bejelentették, hogy norvég gázt is fog vásárolni az ország az Északi-tengerről júniustól. Északi szomszédunk a Szlovák Gázműveken (SPP) keresztül üti nyélbe az üzletet. A földgáz vagy Németországon és Csehországon keresztül érkezhet a Tátrába, vagy egy új vezetéken Lengyelországon át – írja a szlovákiai magyar ÚjSzó.com.
Az SPP diverzifikációs szerződést kötött a norvég gáz vásárlására egy északi-tengeri termelőtől. Ezek a szállítások az ügyfeleink fogyasztásának körülbelül egyharmadát fedezhetik
- jelentette be Ondrej Šebesta, az SPP szóvivője.
Vannak kétségeik
Ján Pišta, a JPX elemzője pozitívan értékelt a bejelentést, hiszen Szlovákia közelebb kerül vele ahhoz, hogy teljesen elszakadjon az orosz szállításoktól. Az SPP ugyan nem árulta el, hogy mennyiért fogja vásárolni a gázt az északi beszállítótól, azonban a szakértő szerint akár az is előfordulhat, hogy néha olcsóbban, mint amekkora összeg a Gazprommal kötött szerződésekben szerepel, hiszen jelenleg csökken a földgáz világpiaci ára.
Egy másik szakértő szerint azonban az ügylet némi veszéllyel is jár.
Természetesen, ha az orosz gázszállítások leállnak, az SPP képes lesz legalább részben pótolni azokat. Ha azonban a rosszabb forgatókönyv nem valósul meg, akkor az SPP-nek gázfeleslege marad, amellyel el kell számolnia
-nyilatkozta Jozef Badida energetikai szakértő.
Ján Pišta arra is kitért, hogy jelenleg Szlovákia gázfogyasztásának a 85 százalékát teszi ki az orosz földgáz. A jövőben érdemes lenne az LNG-re összpontosítaniuk, amely lengyel, vagy a balti országok termináljain, esetleg Horvátország felől érkezhet az országba. A mostani terminálok kapacitása viszont korlátozott, és több nemzet is érdeklődik az cseppfolyós földgáz iránt.
Szlovákia és mi is dobogósok vagyunk – nem nagy öröm
Az Oroszországból származó, bruttó rendelkezésre álló energiában vizsgált magyar import a harmadik legnagyobb (nagyjából 79 százalék) az Európai Unió országai között. Csupán Litvánia és Szlovákia van jobban kiszolgáltatva az orosz energiahordozóknak mint mi. Hazánk után a sorban Hollandia, Görögország és Finnország következnek.
Az európai országok közül a legjobb helyzetben pedig Belgium, Izland, Málta, Portugália és Norvégia lehetnek a földgáz, a szén és az olaj energiahordozók összesített kereskedelmi adatait tekintve.