A magyar határ közelében találtak hatalmas földgázmezőt Horvátországban. Ez különösen fontos felfedezés az adriai ország energiabiztonsága szempontjából. Emellett a Mol is nagyot profitálhat belőle a horvát leányvállalata miatt.
Óriási földgázmezőt fedeztek fel a horvátok közel a magyar határhoz
Nagyjából 40 kilométerre a magyar határtól, a kelet-közép-horvátországi Grubisno Polje közelében végzett próbafúrásokat az INA. A fúrások a vártnál sokkal jobb eredményt hoztak, hiszen napi 140 ezer köbméter földgáz kitermelését is lehetővé teszi a feltárt gázmező.
Ez a mennyiség nagyjából a horvát földgázigények hét százalékának kielégítésére elegendő. Azonban a mérnökök egy új kút fúrását is tervezik, és az a frissen fúrtnál nagyobb hozammal kecsegtet. A két lelőhely összesen az ország gázszükségleteinek a 15 százalékát fedezheti.
Azonban a VG megjegyzi, annak fényében korai az öröm, hogy a második fúráshoz, valamint a gáz szállításához szükséges infrastruktúra három év múlva készülhet el.
Továbbá magyar vonatkozása is van az eseményeknek. A kitermelést is végző INA részben horvát állami kézben, részben a Mol tulajdonában van. Így a magyar olajvállalat igen nagyot profitálhat a felfedezésből.
Lítiumot nyerne ki vízből a Mol Magyarországon
Egyébként lítiumtermelési próbaprojektet indított a Mol Pusztaföldvárnál Békés vármegyében a napokban. A település egyes vizeiben olyan nagy a lítium koncentrációja, hogy érdemes megpróbálni kinyerni belőle az alkálifémet.
A szénhidrogén-kitermelés során a felszínre hozott vizet hasznosítjuk majd. A lítium az energiaátmenet kritikus fontosságú alapanyaga, amelyet számos más felhasználási terület mellett az akkumulátorgyártásban használnak
- idéztük Schubert Archibaldot, a Mol kutatás-termelési igazgatóját a napokban.
Miután a lítiumot kinyerték a meglévő kutakból kitermelt olajkísérő vízből, vissza fogják a vizet sajtolni a mélybe. Így a Mol fenntarthatóbban fog működni a helyszínen, mint korábban.
A Mol által tesztelni kívánt, jelenlegi legmodernebb technológia a leginkább környezetbarát megoldás: kíméletesen, körforgatással hasznosítja az olajtermeléshez egyébként is kibányászott föld alatti vizet és megkíméli a termőföldeket
- tette hozzá a kutatás-termelési igazgató.
Azonban a hazai lítiumtermelés körül egyelőre sok a kérdőjel. Egyrészt nagyon hullámzó az alkálifém világpiaci ára, valamint nem tudni egészen pontosan, mekkora mennyiségben és minőségben tudják kinyerni a fémet a vízből.