Jelentős fejlesztésekre lenne szükség a teljes leváláshoz
Fotó: Shutterstock

Így nem lesz egyhamar leválás az orosz gázról

Az orosz gázfüggősége teljes megszüntetésére törekszik az Európai Unió. Azonban úgy tűnik, jelentős infrastrukturális fejlesztésekre lenne szükség ahhoz, hogy célba érhessen.


Fejlesztésekre lehet szüksége az EU-nak az orosz gázról való leváláshoz

Olaj- és gázipari vezetők a CERAWeek energetikai konferencián elhangzott beszédei alapján infrastrukturális fejlesztésekre van szüksége az Európai Uniónak, ha legalább annyira le akar válni az orosz gázról 2027-ig, mint a nyersolajról tette. Márpedig erre szólította fel az Európai Bizottság a tagállamok vezetését - írja a Reuters.

A cseppfolyósított földgáz átirányítása és a visszaalakító terminálok építése nem jelent hosszú távú megoldást

idézi John Ardillt, az Exxon Mobil alelnökét az NRGReport.

Az infrastruktúra nem volt és még mindig nincs meg. Ebben a szakaszban Európa nem tudná elvágni az LNG-t. Az olajjal ellentétben Európa egy kicsit pragmatikusabb, amikor az orosz gáz fogadásáról van szó. (…) A Gunvor továbbra is teljesíti hosszútávú szerződését az orosz LNG Európába történő szállítására, de nincs hely az orosz spotpiaci LNG-mennyiségének

– tette hozzá Torbjörn Törnqvist, a Gunvor elnöke.

Újabb területen kutat földgáz után a MVM

Egyébként az MVM részvételével jelenleg négy gázkút termel Nyékpusztán. Ezekből eddig több mint 50 millió köbméter földgázt és majdnem 65 ezer köbméter kondenzátumot nyertek ki. Azonban 2023 végén, Berettyóújfalu térségében is elkezdett földgáz utáni kutatni a csoport. Ott február végéig négy kutat fúrtak, viszont kedvező eredmények esetén további nyolc-tíz fúrás következhet. Így a munka java csak most következik.

Vállalatcsoportunk a meglévő kutatás-termelés portfólió növelésén dolgozik, melyet a hazai és regionális upstreamlehetőségek folyamatos figyelésével, feltérképezésével érhetünk el, illetve további tranzakciós tárgyalások megkezdése is a tervek között szerepel

– írta az upstream-tevékenysége eddigi eredményeit ismertető összefoglalójában az MVM február végén.

A csoport upstreamüzletága révén szavatolhatóvá válhatnak a 2020 januárjában hatályba lépett Nemzeti Energiastratégia (NES) olyan céljai, mint a hazai földgázellátás kitettségének csökkentése, valamint az energiaszuverenitás és az energiabiztonság megerősítése.

Ne hagyd ki!