Az országban az elmúlt időszakban tapasztalt szokatlanul meleg időjárás, illetve a hosszan tartó száraz időszak aszályt okozott, emiatt pedig kritikus a víz- és az oxigénszint a halgazdaságokban, írja az Index.
Az Agrárminisztérium államtitkára, Feldman Zsolt szerint addig nincs probléma, amíg legalább másfél méter víz van egy tóban, most azonban ennél sokkal rosszabb a helyzet, ennek következtében pedig olyan állatok is a kiszáradó tavakból táplálkoznak, amelyek amúgy a környező földeken keresnének ételt – ott azonban nem találnak semmit az aszály miatt.
Ezzel párhuzamos probléma, hogy bár a halastavak üzemeltetői igyekeznek pótolni az oxigént, a harminc fokos vízben a halak nem jutnak elég levegőhöz, ezért fuldokolnak.
Az államtitkár szerint az, hogy a tavak teljesen kiszáradjanak, leginkább kotrással tartható fenn. Emellett úgy látja, hogy a vízellátó rendszerek korszerűsítésére is szükség van.
Azok a vízellátó rendszerek, amelyeket megépítettünk, 50-60-70 évvel ezelőtt elöregedtek. Az országban 220 ezer hektárt öntöztek 1880 és 1890 között. Ma 40 ezer hektárt se tudunk öntözni. Miközben a mezőgazdaságnak minden liter vízre szüksége lenne. A kora tavaszi időszakban van víz az országban, csak nem tudjuk visszatartani. Magyarországba befolyik 10-11 köbkilométernyi víz, csak ki is folyik belőle
− fogalmazott Feldman, aki szerint, ha nem cselekszik gyorsan az ágazat, a tározókapacitás rohamosan csökkenni fog az országban, ez pedig a haltenyésztésen túl a teljes mezőgazdaságra is súlyos hatással lehet.
Öntözés nélkül semmilyen mezőgazdaság nem fog létezni, a nagy vízigényű növények, a hibrid kukorica, minden, amiben Magyarország erős tudna lenni, a vetőmagtermelés, nem tud meglenni víz nélkül. Tehát aki felelősséggel gondolkodik az ország sorsában, annak a vízgazdálkodásra kellene kelnie, feküdnie, mert enélkül ez az ország ki fog száradni.