kukoricamező
Fotó: Shutterstock

Kevés terem idén a magyarok kedvelt nyári csemegéjéből

Bár Magyarországon 25 ezer hektáron folyik a csemegekukorica-termesztés, az idei nyárra jellemző hőhullám miatt szinte biztos, hogy kevesebb terem majd, mint 2023-ban, írja az Economx.


Pásztor Tamás őstermelő, a Tímári Csemege Szövetkezet igazgatósági tagja az InfoRádióban így fogalmazott:

Magyarországon 24-25 ezer hektáron termelnek csemegekukoricát, az ültetvények 90 százalékát öntözik, az elmúlt napok kánikulája miatt azonban így is valamivel kevesebb teremhet, mint tavaly.

A szakember kiemelte: a legkorábban vetett, még öntözés nélküli kukorica termésmennyisége átlag alatti, de a július elejétől október közepéig tartó főszezonban már sokat javul a termésátlag, mert ilyenkor már ellenállóbb, öntözött fajtákról van szó.

Pásztor szerint a szakma most már inkább abban bízhat, hogy átlagos lesz a termés, az extrém időjárás miatt ugyanis a 2023-as rekord nem valószínű, hogy összejön.

Ennek oka szerinte az, hogy a 35-40 fok közötti tartós hőhullám olyan súlyos légköri aszályt okoz, hogy a termelők hiába öntöznek megállás nélkül – ezt a forróságot és UV-terhelést a növények egész egyszerűen nem képesek elviselni. Hozzátette: a hűvösebb időjárást és a rendszeres csapadékot mesterséges eszközökkel lehetetlen kiváltani.

A magyarországi termelők egy hektáron átlagosan 17-18 tonna kukoricát tudnak betakarítani, így idén a 450 ezer tonnás termésmennyiség a reális. Ennek nagy részét, 90-95 százalékát az élelmiszeripar dolgozza majd fel, mielőtt fagyasztott formában vagy konzervként a fogyasztókhoz kerül.

Ne hagyd ki!