„Nem értenek hozzá”, „nem ismerik az itteni viszonyokat”, vagy akár azt is gondoljuk, hogy „nekik könnyű”. „Egyszer jönnének el ide és megértenék, hogy ezt itt nem lehet megvalósítani!” Úgy tűnik azonban, hogy igenis meg lehet. A nemzetközi, tőzsdén is jegyzett FirstFarms most Békés vármegyében két telepet is átadott, a legmodernebb eszközökkel. És ez nem feltétlenül az innovációról szól.
Persze arról is, de a lényeg, amit megtanulhatunk tőlük és ez nekem is nagy tanulság volt: az egyik legnagyobb értéke a cégnek a tudásmegosztás. A világ sok országában jelen lévő cégcsoport nem hagyja magára az egyes országok leányvállalatait, a szigorú kontroll mellett, törekszik arra, hogy a telepek megosszák egymással a tudásukat.
És ez koránt sem arról szól, hogy kritizáljuk a másikat, vagy valaki jobban tudja.
Mivel mindenről van adat és egy jó eredményt lehet másolni. Ez pedig óriási előny.
És még valami! Nem arról van szó, hogy ne lennének jó szakemberek itthon és ezért mondja meg egy nemzetközi vállalat, hogyan kellene jobban csinálni. Tudjuk, hogy vannak kitűnő szakemberek itthon. sok esetben csak egy kis nyitottság kellene ahhoz, hogy a legjobbaktól tanuljunk.
Néha talán még a „versenytársakat” segítve is.
Igen, bármilyen meglepő, Dániában például ez így működik, egymást segítik a termelők, egymástól is lesnek el dolgokat. Az ország területe pont a fele Magyarországénak, a lakosságszám is hasonló arányt mutat, de a sertésállomány közel 12 millió… Nem túlzás azt állítani, hogy az a modell működik.
A cikket a Haszon Agrár magazin új lapszámából szemléztük. Rendelje meg a lapszámot online ITT!