Ne maradjon ki az otthoni levesből ez a növény
Levisticum officinalis | Kat | Flickr

Ne maradjon ki az otthoni levesből ez a növény

A lestyán (Levisticum officinale) a legősibb kultúrnövényeink egyike. Méltatlanul elhanyagolt kincs a veteményesek szélén, pedig azon természetes ízfokozók egyike, amely nem hiányozhatna egyetlen konyhából sem.


A lestyán levelét, magját és gyökerét is felhasználhatjuk levesek, egytálételek, szószok, tokányok, rizs és ragu készítéséhez, nem hiányozhat a csorbalevesek fűszerkeverékéből sem. Jól illik a tárkonyhoz, a petrezselyemhez, a borsikafűhöz, a zellerhez.

Bármilyen hús- és zöldségleveshez használható, nem csak a kellemes ízét adja hozzá az ételekhez, hanem egyfajta ízfokozóként is működik. Enyhén csípős, intenzíven édes, a zellerre hasonlító íze van.

A modern fitoterápia a lestyán főzetét alkalmazza gyomorégésre, vizelethajtóként, izzasztónak és köhögés csillapítására. Jótékonyan hat étvágytalanságban, felgyorsítja az emésztés folyamatát.Képes szervezetünkből eltávolítani a salak- és méreganyagokat - írja az egy.hu.

Így termesszük

A lestyán olyan évelő növény, ami a napos, félárnyékos helyen érzi a legjobban magát: sok napfényre és jó vízelvezetésű talajra van szüksége. Magról lehet szaporítani, de palántázhatjuk is. A magvetésre a legjobb időszak októberben és novemberben van, de kora tavasszal is jó lehet az időzítés.

Legenda vagy valóság, hogy a húsleves gyógyhatású?

Korábbi cikkünkben táplálkozási szakember mondta el, mi az igazság a húslevessel kapcsolatban.

A kutatások szerint a csirkehúslevesnek gyulladáscsökkentő hatása is van. Ha gyulladás jelentkezik a felső légutakban, olyan megfázásos és influenzás tüneteket okoz, mint például az orrdugulás, az orrfolyás, a tüsszögés, a köhögés és a megvastagodott nyálkahártya. Tehát a húsleves ilyen panaszok ellen is hatékony.

Ám nem minden húsleves rendelkezik ezekkel a kedvező tulajdonságokkal. Például az ultrafeldolgozott, konzerves változatok nem tartalmazzák azokat az antioxidánsokat, mint a házi készítésű levesek. Emellett a levesben lévő zöldségek is számos vitaminnal és tápanyaggal járulhatnak hozzá az étel pozitív tulajdonságaihoz. Továbbá olyan tésztafélék, mint az eperlevél, vagy a cérnametélt, könnyen emészthető szénhidrátforrások. Energiát adhatnak a testnek és szolgálhatják a szervezet regenerálódását is.

Meleg húsleves fogyasztása, valamint a gőzének a belélegzése megemelheti az orr- és légutak hőmérsékletét is, majd az egyszerű melegvíznél hatékonyabban fellazíthatja a légúti lerakódásokat. Ezt a hatást néhány fűszer fel is erősítheti. Mindezek mellett a leves szerepet játszhat a test rehidratációjában is.


Ne hagyd ki!