Folyamatosan drágul a hazai termőföld
Fotó: Shutterstock

Ennyit érnek a magyar termőföldek

2023-ban kétmillió forint fölé emelkedett a szántóföldek hektáronkénti átlagára. Egy hektár, 2010-ben vásárolt termőföld 2023-ra összességében már átlagosan 3,6-szorosára növelte árát. Itt vannak a 2024-es ár és a területi trendek.


A hektáronkénti legmagasabb, 2,2 millió forint feletti átlagárat a gyümölcsösökért és a szőlőkért kellett fizetni, amelyektől a szántók 2,13 millió forintos átlagára sem sokkal maradt el



Ha pedig megyék szerint vizsgáljuk az árakat, akkor elmondható, hogy Tolnában, Békésben és Hajdú-Biharban voltak a legmagasabbak az árak, egyaránt 2,5 millió forint közelében mozogtak. A legolcsóbban, mintegy 1,14 millió forintért Nógrádban lehetett szántóhoz jutni, Hevesben pedig 1,36 millió forint volt az átlagár. A járások közül a Hajdúszoboszlói és a Hajdúböszörményi állt az élen a maga hektáronkénti 3,5, illetve 3,2 millió forint feletti átlagáraival.

Így állnak a területek

Magyarországon a mezőgazdasági terület nagysága 2023-ról 2024-re 17 ezer hektárral, 5 millió 70 ezer hektárra. csökkent.
Szántóból 22 ezer hektárral lett kevesebb, idén 4,13 millió hektárt tesz ki.
Konyhakertből 2300 hektárt regisztráltak, ami minimális, 100 hektáros mínusz.
A gyümölcsösök területe 800 hektárral, 81 900 hektárra esett vissza.
A szőlőnél inkább a stagnálás jellemző: A 2023-as 500 hektáros visszaesés után idén 500 hektáros bővülés, 60 200 hektáron termesztenek szőlőt.
Gyepből viszont több van, 6000 hektárral, 794 ezer hektárra nőtt a terület.


Magyarországon 2020. június 1-jén 216 ezer gazdaság mintegy 4,9 millió hektáron gazdálkodott. A mezőgazdasági terület 45%-át tulajdonosként, 50%-át bérlőként, 5%-át egyéb jogcímen (részes művelés, szívességi földhasználat) használták. A szántó esetében volt a legmagasabb (53%) a bérelt területek aránya - írja az Agrárszektor.

Kimaradt a föld a hagyatéki eljárásból? Könnyítés július 9-től

Mi történik, ha egy földterület kimarad a hagyatékból és rendezetlenné válik tulajdonjogi szempontból? Erre vonatkozólag lépett hatályba július 9-től egy könnyítés. Erre egyik lehetőség a póthagyatéki eljárás. A föld sorsát tovább bonyolíthatja, ha az annyira csekély értékkel bír vagy olyan mértékben meg van terhelve, hogy értéke még a hagyatéki eljárás költségét sem fedezné. Az örökös ilyen esetben visszautasíthatja az örökséget. A költségek alóli mentesülésre – az örökség visszautasításán túl – létezik egy másik lehetőség is: ha a földet az örökös felajánlja az állam részére. Erre eddig viszonylag ritkán került sor, aminek az volt az oka, hogy ilyen esetben eddig a hagyatéki költségeket továbbra is az örökösnek kellett volna viselnie. Ebben hozott kedvező változást egy 2024. július 9-től alkalmazandó törvénymódosítás, miszerint az államnak történő felajánlás esetén a hagyatéki költségeket már az állam köteles viselni.

Ne hagyd ki!