Ijesztő, de igaz, hogy az elmúlt négy egymást követő nyáron rekordhőség volt Floridában – mondta a Marathonban lévő teknőckórház menedzsere, Bette Zirkelbach.
Hőmérsékletfüggő a nem
A tojásokat és bébi teknősöket tanulmányozó természettudósok ennek megfelelően egyetlen hím állatot sem találtak, kizárólag nőstényeket – tette hozzá Zirkelbach.
Ennek az a magyarázata, hogy amikor a nőstény teknőcök fészket ásnak a parton, akkor a homok hőmérséklete határozza meg az utódok nemét. A teknőcmentő vezetője hozzátette, hogy egy ausztrál tanulmány is hasonló eredményre jutott: a tengeri teknőcök 99 százaléka nőstény.
A tengeri teknősök és alligátorok neme nem a megtermékenyítés során dől el, hanem a fejlődő tojásokat körülvevő hőmérsékleten múlik – derül ki az amerikai Nemzeti Óceán‑ és Légkörkutatási Hivatal tanulmányából.
Ha az inkubáció ideje alatt a tojások 27,7 Celsius foknál alacsonyabb hőmérsékleten vannak, a fiókákból hím lesz, ha pedig 31 Celsius fok felett, akkor nőstény. A kettő közötti hőmérsékleten vegyesen születnek mindkét nemből.
Ragályos tumor
Az évek során meredeken csökkent a populációjuk a genetikai diverzifikáció hiánya miatt – mondta a Reutersnek Melissa Rosales Rodriguez a Miami Állatkert újonnan nyílt teknőckórházának vezetője. Nincs meg az a hím-nőstény arány, amelyre a szaporulat fenntartásához szükség volna.
Mindkét teknőckórházban ugyancsak küzdenek a teknőcöket sújtó daganatokkal, a fibropapillomatosis nevű megbetegedéssel. Ezek a tumorok ragályosak a teknőcök körében, és kezeletlenül halálosak lehetnek.
Miután a klímaváltozás hatással van a teknőcök jövőjére, és a betegség is egyre inkább terjed körükben, Zirkelbach szerint még több teknőckórházra van szükség, ahol gondot viselnek ezekre az állatokra, mielőtt még túl késő lenne.