A tanulmány során 31 lupuszos beteget vizsgáltak, akik nem rendelkeztek semmilyen hagyományos szív- és érrendszeri kockázati tényezőkkel. A lupusz egy gyulladásos autoimmun betegség, amely világszerte nagyjából 5 millió embert, elsősorban nőket érint.
Javítja az érrendszeri egészséget
Egy hétnapos étkezési kérdőív kitöltése után vért vettek a betegektől, hogy megmérjék az ereik egészségét. Az eredmények azt mutatták, hogy a koffeint fogyasztó betegek érrendszeri egészsége jobb volt, amit az erek fontos belső rétegét alkotó endotélsejtek vizsgálatával mutattak ki.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a koffein mellett más étrendi tényezők is fontos szerepet játszhatnak a szervezet gyulladásos terhelésének csökkentésében. Ilyenek például a D-vitaminban (olajos halak, tojás) és A-vitaminban (gyümölcsök) gazdag, valamint a többszörösen telítetlen zsírsavakban gazdag és nátriumban szegény étrend.
Így védi a szervezetet
Korábban is írtunk a kávé kedvező hatásáról. “A kávé- és koffeinfogyasztás fontos védőszerepet játszhat a kardiometabolikus multimorbiditás kialakulásának szinte minden fázisában" - nyilatkozta Dr. Chaofu Ke, a kínai Soochow Egyetem, aki az UK Biobank adatbázisából mintegy 180 000 ember adatait elemezte, a koffeinfogyasztást és egészségi állapot követte nyomon. A kardiometabolikus multimorbiditás (CM) legalább két olyan betegség együttes előfordulását jelenti, mint a koszorúér-betegség, stroke vagy 2-es típusú cukorbetegség.
A napi három csésze kávét vagy teát fogyasztóknál 48,1%-kal csökkent az újonnan kialakuló CM kockázata. A napi 200-300 milligramm koffeint fogyasztóknál ez a csökkenés 40,7% volt. A túlzott koffeinbevitel viszont káros.