Görögország és Románia is küzd a kecskepestisként hívott fertőző betegséggel. A fertőzés az emberre nem veszélyes, viszont nagy gazdasági okokat okozhat. Romániából nem érkezhetnek kiskérődző szállítmányok Magyarországra.
Mintegy 8 ezer kiskérődzőt öltek már le és több mint 200 ezret vizsgáltak meg Görögországban, főként a középső thesszáliai régióban, ahol a hatóságok július 11-én észlelték először a PPR-járvány kitörését. A Peste des Petits Ruminants (PPR) néven is ismert vírus az embert nem érinti, de a kiskérődzők, vagyis a kecskék és juhok körében rendkívül ragályos, és a fertőzöttek 70 - sőt akár 80-100 - százaléka is elpusztulhat.
Görögország az élen kecsketartásban
A PPR-t először 1942-ben írták le Elefántcsontparton, és azóta világszerte elterjedt. Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) becslése szerint a betegség évente akár 2,1 milliárd dollár veszteséget is okoz a világon. Georgios Stratakos szerint Görögországban él a legtöbb kecske Európában. Tejük, amelyet a Görögország védjegyévé vált feta sajthoz használnak fel, jelentős gazdasági tényező.
Romániában is megjelent
Július közepén Romániában szintén kitört a PPR járvány. A betegséget juhokban állapították meg az ország Fekete-tengerrel határos területén. Az első eset óta a román hatóságok országszerte további 36 kitörést igazoltak, többek között a magyar határhoz közelebb eső Temes megyében is.
Magyar óvintézkedések
Kulcsfontosságú a vírus hazánkba történő behurcolásának megakadályozása, ezért a további intézkedésig Romániából nem érkezhetnek kiskérődző (juh, kecske) szállítmányok Magyarországra.
Dr. Pásztor Szabolcs országos főállatorvos egyúttal elrendelte az idei évben Romániából érkezett kiskérődző szállítmányok ellenőrzését, valamint a jövőbeni tranzitszállítmányok fokozott vizsgálatát. A magyar állategészségügyi szakemberek kiemelten vizsgálják az esetleges illegális állatszállításokat is, valamint fokozott járványügyi ellenőrzést tartanak a Romániába vagy Görögországba induló juh és kecske szállítmányoknál.